2015.03.31. 18:13
Kiváló hobbi és személyes identitás fejlesztése is egyben a családtörténeti kutatás
Zirc – Akár egy életen át is lehet kutatni a családfát, melyet a 18. századig is visszavezethetünk.
Mondta a családtörténeti kutatásról Fekete Tamás, a Veszprém Megyei Levéltár levéltárosa, aki a témáról tartott előadást a Városi Könyvtár közművelődési termében. Kifejtette, a kutatás célja általában az elődeink megismerése, családunk múltjának feltárása, mely a személyes identitás fejlesztésére és hobbinak is kiváló lehet.
A genealógia vagy más néven származástan a történelem segédtudománya. A családfa megrajzolása a felmenő ágak kutatásán alapul, vagy egy leszármazási tábla egy bizonyos őstől kezdve.
Ha valaki kutatni szeretne, akkor ne vágjon a közepébe! Kezdje otthon a kutatást. Érdemes első lépésként minden információt összegyűjteni szüleinktől, nagyszüleinktől, rokonainktól. Egy ősünkről jó tudni, hogy mikor és hol született és halt meg, milyen felekezethez tartozott
Ha tehetjük, kutassuk fel az otthon vagy a rokonoknál fellelhető dokumentumokat. Az anyakönyvi kivonatok, keresztlevelek, tagsági könyvek, igazolványok, bizonyítványok is kiindulási alapot nyújthatnak. Magyarországon 1895. október 1. előtt felekezeti anyakönyvezés volt, majd utána vezették be az állami anyakönyvezést. Ideális esetben az otthoni információk alapján el lehet jutni 1895 előtti születésig.
Akár egy életen át is lehet kutatni, hiszen nagyon sok őstől származunk: a generációkon belüli személyek száma a kettő hatványa, a generációkat átlagosan huszonöt évenként számolhatjuk.
Nemesi családok esetén akár középkorig is elérhet egy-egy ága a családfánknak, az ősöket ebben az esetben általában a tizenhetedik századig biztosan vissza lehet visszavezetni.
Az előadáson szó esett a Mormon Egyház családtörténeti adatbázisáról, mely kidolgozása az egész világra kiterjedő genealógiai tevékenységet foglal magában.
Ennek központja Salt Lake City ahol egy hegy gyomrában őrzik az anyakönyvek mikrofilm és digitális másolatait A vallási indíttatású tevékenység célja a világ összes anyakönyvét összegyűjteni, őseiket minél tovább visszavezetni.
Fekete Tamás kiemelte, a digitalizált állami anyakönyvek adatbázisa nem teljes és az 1950-es megyerendezés előtti régi megyerendszer szerinti beosztáson alapul
Szinte minden családkutatással és családfa-szerkesztéssel foglalkozó honlapnak vannak költséges adatbázisai. A legdrágább, de terjedő családkutatás a genetikai eredetkutatás.
Az internetes adatbázisok inkább csak segítik és gyorsítják, de nem helyettesítik a levéltári kutatást.
Fekete Tamás kiemelte, az internetes adatbázisok inkább csak segítik és gyorsítják, de nem helyettesítik a levéltári kutatást Fotó: Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB