2015.12.20. 20:44
Erős Nők a sziklán
Veszprém – Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár Kisfaludy-termében rendezte fennállásának huszadik évfordulója évében a női helytállás napja alkalmából hagyományos megemlékezését a Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület (VENŐKE).
Az 1956. december 6-ai veszprémi nőtüntetés évfordulója tiszteletére 2006 óta minden évben kiemelten ünnepeli a női civil szervezet a női helytállás napját, 2008 óta elismeréseket, díjakat adományoz a város közszolgálatában tevékenykedő, illetve a hétköznapok küzdelmeiben helytálló veszprémi hölgyeknek, lányoknak, asszonyoknak.
Idén a női egyesület Veszprém város kulturális intézményeinek, közgyűjteményeinek 10 női vezetőjét jutalmazta. Brányi Mária, Herth Viktória, Márkusné Vörös Hajnalka, Neveda Amália, Pálmann Judit, S. dr. Perémi Ágota, Perlakiné Scharf Claudia, Pálfalviné Ősze Judit, Székely Andrea, Udvarhelyi Erzsébet fogadta el a felkérést az elismerésre. Nem is gondoljuk, hány olyan közművelődési intézmény működik a megyeszékhelyen, amelynek vezetője, igazgatója hölgy, civilben családanya. Idén éppen rájuk esett a választás, és vezetői feladatkörük mellett a bemutatkozásukban kiemelt méltatást kaptak effajta szerepvállalásukról is. A rendezvényen Huszárné Júlia és Máthé Éva elnöki köszöntő szavai után Kanyár Erika saját versét szavalta el Veszprémről, majd Brányi Mária, alpolgármester asszony – aki közéleti női vezetőként is vendége volt a rendezvénynek – ismertette a város történetben fontos szerepet betöltő jeles asszonyok, lányok szerepét Margit királylánytól Gizellán át az irgalmas nővérekig bezárólag.
A város közéleti és hétköznapi asszonyait mutatja be a VENŐKE jubileumi kiadványa
Fotó: Jákói Bernadett
Kitért a nők társadalmi szerepvállalására, napjainkban a közéletet is formáló, meghatározó történelmi tevékenységükre. A megemlékező műsorban fellépett Kádárné Hegedűs Veronika, Gaál Nikolett Katalin, két ismert korabeli slágert adtak elő a közönség közreműködésével. Marosvölgyi Gergely irodalmi előadó egy eredeti, 1956-ban ismeretlen szerző által megfogalmazott Ima a veszprémi asszonyokhoz című művét szavalta el. A rendezvény fénypontjaként hagyományosan köszöntötték a korabeli nőtüntetés egykori, mai is köztünk élő résztvevőit, valamint az eddigi, az egyesület által az előző években kitüntetett hölgyeket.
A VENŐKE jubileumi műsorát az Erős nők a sziklán című könyv bemutatója emelte, melyet Sz. Csordás Éva méltatott a zsúfolásig megtelt Kisfaludy-terem közönségének. A könyv létrehozásában a VENŐKE vezetősége nagy feladatot vállalt. Az eddig több éven át elismerésben részesülő hölgyek arcképcsarnokával, valamint rövid laudációval színesített kiadvány főhajtás az ezeréves Veszprém 1000 éves asszonyai előtt. A program hangszeres zenei közreműködésében Csejteiné Ríz Ilona vállalt szerepet, aki gitárral és énekkel saját feldolgozásában adott elő egy, a rendezvény aktualitására írt verset.