2015.08.20. 13:35
Életformája volt a természetjárás
Ismét egy turistaszakosztály jeles vezetője emelte vállára jellegzetes táskáját és indult el örökre messzi tájakra – ezúttal egyedül. Hátrahagyva a veszprémi Bakony Természetbarát Egyesület tagjait, akikkel minden szombaton, hétvégén, ünnepnap rótta a turistautakat.
Összefogta túráin a kezdőket és a tapasztalt bakancsos turistákat egyaránt. Simon Ágoston hozzátartozott turistaéletünk mindennapjaihoz. Kirándulások, természetjáró túrák szervezőjeként nemzetközi tekintélyt szerzett a turistatársadalomnak. Turistaélete, a bakancsos természetjárást és a közügyet szolgáló munkája nyitott könyv volt előttünk. Sohasem dicsekedett, tette a dolgát szerényen, észrevétlenül csempészte be a rátermett fiatalokat a turisták közé. Guszti bácsi, ahogyan mi, veszprémiek ismertük, még a régi turistaerkölcsöt szívta magába, s azt igyekezett átörökíteni a fiatalabbaknak. Ifjú felnőttként már az új rendszerű természetbarát szerveződés élére került 1952-ben, s azóta a bakancsos természetjárás ügyét szolgálta hosszú évtizedekig, amíg egészsége megengedte. A legutóbbi időkben meggyengülten is bevállalta a túravezetést, bizonyítva rendíthetetlen elkötelezettségét a turizmus iránt. Több mint 60 éven át dolgozott a természetjáró mozgalomban, túrákat vezetett és a szakosztályt irányította. Ő szervezte meg az idén húszéves IVV Túramozgalmat is, amelybe a Bakony Természetbarát Egyesület elsőként csatlakozott, és azóta is vesz részt ezen a nemzet-közi megmérettetésen.
Simon Ágoston 1953 óta volt szervezett természetjáró. 1952-től a megújult turistamozgalom tagja, majd szakosztályvezető, 1975–79 között a Veszprém Megyei Természetbarát Szövetség főtitkára, 1981–89 között elnökségi tagja. 1990-től a civil szervezetként újjáalakult Bakony Természetbarát Egyesület és egyben a Veszprém Megyei Természetbarát Szövetség elnöke lemondásáig. Ezt követően a megújuló Bakony Természetbarát Egyesület tiszteletbeli elnökévé választotta.
Simon Ágoston, a Bakony Természetbarát Egyesület tiszteletbeli elnöke (1931–2015)
Simon Ágoston az 1950-es évek elején került Szombathelyről Veszprémbe, a Vegyipari Egyetemre, itt egyik kolléganője unszolására került az akkor újraszerveződő természetjáró szakosztályba. A kolléganő Hegedűs Terézből az-óta örökös túratárs és hű feleség lett. A fiatal párnak életformájává vált a természetjárás. Fáradhatatlanul járták az erdőt, festették a túraútvonalakat, a megye minden turisztikailag frekventált helyét bejárták, utaztak az ország minden területére, a határokon túlra is. Guszti bácsi, ahogy a természetjárók szólították, felesége, Terike oldalán számos érdemet szerzett: Kiváló Természetjáró, Aranyjelvényes Túravezető, Királynék Városa Veszprém Aranyplakett, Természetjárás Fejlesztéséért Arany fokozat, de a Vándorzászló a legjobb szakosztálynak elismerés is a birtokukba került. A legbüszkébb arra az éremre volt, amit az IVV Túra által szervezett mozgalom ötszáz kilométeres teljesítéséért adtak, amiből kevés akadt az országban, a Simon házaspárhoz kettő is jutott. Simon Ágoston nemcsak résztvevője, hanem szervezője is volt a határon túli természetjáró mozgalomnak. Megszervezte a már eltávozott túratársak emlékére az emléktúrákat az egykori kedvenc útvonalukon. Nagy igyekezettel kezdeményezte – a legtöbbször saját pénzükből – a kilátóhelyek és pihenőhelyek útvonalán megszaporodó szeméthegyek eltüntetését. Vallotta, hogy a nemzetközi turista- és idegenforgalom nagyot nyerne, ha tiszta erdők és jó szolgáltatások várnák az ideérkező bakancsosokat is.
Gazdag turistaéleted után, missziódat teljesítve nyugodj békében!
Jákói Bernadett
Veszprém