Utazó

2013.10.08. 10:35

Jó itt kicsit elbújni - Festői környezet és nyugalom Jásdon

Csodálatos levegő és festői környezet. Egyedülálló földrajzi adottságok. Erdők karéjozzák a völgyben fekvő falut, a kertek végében pedig a Gaja-patak folyik. Jó itt kicsit elbújni a világ elől.

Szabó Péter Dániel

Nagy Csaba, a 750 lakosú bakonyi kistelepülés polgármestere beszélt erről, amikor arra kértem, hogy röviden mondja el, miért is jó Jásdon élni és miért érdemes ide látogatni.

A Veszprém megye északkeleti határa mentén, a várpalotai kistérségben fekvő település okleveles említése 1164-ben a Szent György bencés apátság alapításával veszi kezdetét. A létezéséről kőfaragványai tanúskodnak, (a tihanyi és a veszprémi múzeumban, valamint a helyi plébániatemplomban láthatóak). A középkorban jelentős településsé fejlődött, ezt bizonyítja Magyarország 1528-ban készült első térképe (Lázár mester és Jakob Ziegler alkotása), amelyen Iayst néven ábrázolják. A kolostor és a templom a török korban elpusztult, a település lakossága elmenekült.

Erdők karéjozzák a völgyben fekvő falut, a kertek végében pedig a Gaja-patak folyik. (Fotó: a szerző)

A falu és az apátság birtokai 1650-ben a Zichy család kezébe kerültek. A XVIII. században gróf Zichy István telepítette be a községet Trencsén és Túróc megyei szlovákokkal. Ők a környező magyarsággal együtt felkarolták a Szentkút és Mária tiszteletét. A környékbeli nép ugyanis már ekkor gyakran elzarándokolt a középkori, Szent Györgyről elnevezett bencés apátság romjai mellett felépített Szűz Mária-kápolnához és a közelében lévő Szentkúthoz, a betegségből való felgyógyulás reményében. Vizéből betegségek gyógyítására máig hordanak haza a búcsúsok.

- Valamikor itt 20 kilométeres körzetben 28 vízimalom is működött, amelyek egy részét mára felújították. Van, ahol csak a kereket, van, ahol az egész épületet, Érdemes például meglátogatni a működőképes Poós-malmot, amelyet teljesen felújítva, eredeti állapotában tekinthetnek meg az érdeklődők - mondja Nagy Csaba, akitől megtudom, az önkormányzat néhány évvel ezelőtt egy régi parasztkúriát is megvásárolt, amelyből impozáns tájházat alakítottak ki.

Nagy Csaba polgármester a tájház előtt. Összegyűjtötték a tárgyi emlékeket a faluban, sokan segítettek, hozták a padlásról, a pincéből a régi dolgokat (Fotó: a szerző)

- A településen rengeteg ereklye van, amelyeket vétek lenne nem megmutatni a hozzánk látogatóknak. Összegyűjtöttük hát a tárgyi emlékeket a faluban, sokan segítettek, hozták a padlásról, a pincéből a régi dolgokat. Népszerű például a nyitott konyha, de a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat is berendezett egy szobát. Szerettünk volna a pajtaépületben pályázati forrásból integrált közösségi szolgáltató teret is létrehozni, ám olyan komoly beruházásra lett volna szükség az önkormányzat részéről, amelyet nem bírtunk volna el. Bízunk abban, hogy a jövőben lesz rá lehetőségünk - meséli már a tájház előtt állva a polgármester.

Aztán a falu hagyományos, közönséget is vonzó programjai kerülnek szóba. Immár három éve például, hogy februárban Bakonyi vigasság néven háromnapos közösségi estet szerveznek.

A tájházban a helyi szlovákok egykori életét is bemutatják (Fotó: a szerző)

- Két helyszínen, Tésen és Jásdon tartunk gálaműsort. Lipper Ferenc segítségével a fóti népművészeti iskolából érkeznek táncosok, emellett a tési és jásdi csoportok lépnek színpadra a jó hangulatú rendezvényen. Az egész települést megmozgatja a program, hiszen minden  alkalommal táncházzal zárulnak az estek. A kétnapos családi majális is rendkívül népszerű, immár 13. esztendeje szervezzük a faluban. A gyerekeket kézműves programok, az idősebbeket főzőverseny, kulturális bemutatók, koncertek, tűzijáték várja, de ügyességi lovas versenyen is szurkolhatnak a résztvevők - sorolja Nagy Csaba.

Május utolsó vasárnapján rendezik Jásdon a hagyományos szentkúti búcsút, ősszel pedig Mária-napi búcsút tartanak, ezekre is minden évben sokan kíváncsiak, ahogy a szüreti felvonulásra és bálra, amelyet hagyományosan szeptember közepén rendeznek. A Jásdra látogatók ráadásul meg is szállhatnak a faluban, hiszen szép vendégházak működnek a településen.

 

A Szentkúti kápolna távolabb a falutól 1804-ben épült a Zichy A kápolna előtt egy fogadalmi kereszt áll. Bent a faluban van a plébániatemplom. Ennek ékessége a Szeplőtelen Szűz XVIII. századi rokokó kegyszobra.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!