2009.11.20. 12:57
Iskolai agresszió - Ökölcsapások a mosdóban
Zirc - Nyomozás folyik az ellen a négy fiatal ellen, akik a múlt héten megverték társukat a zirci Reguly Antal Általános Iskola mosdójában. A rendőrség tapasztalata szeint terjed az agresszió a fiatalok között.
- A negyedik óra után bementem a vécébe, ahol az ajtó előtt ott állt három srác - eleveníti fel a drámai történetet a nyolcadikos zirci Sz. Imre.
- Egyikük rám szólt, hogy miért nézem a társukat. Nem értem a kérdést, válaszoltam, erre ököllel arcon vágott az iskolánkba járó egyik fiú. Ugyanezt tette az idősebb barátja is, de őt nem ismerem, nem nálunk tanul. Aztán hárman nekem estek, míg a negyedik társuk az ajtót állta el, hogy senki ne jöhessen be. A legidősebb megkérdezte a többiektől, hogy miért ütnek olyan gyengén. Példát mutatott, s háromszor jó erősen az arcomba csapott az öklével. A többiek ezután már nem bántottak, hanem vigyorogva kimentek a mosdóból. Mindvégig attól féltem, hogy ezeknél a fiúknál is kés van, és eszembe jutott a Cozma-gyilkosság.
Az iskolába besiető apa, amikor megtudta az osztályfőnöktől, hogy nem tettek feljelentést, mondván, majd az igazgató intézkedik, ha visszajön, azonnal magával vitte a fiát a rendőrségre.
- A jegyzőkönyv felvétele után az orvosi ügyeleten látleletet vettek a fiam arcáról, amely akkora már bedagadt, kezdett elszíneződni. Az élet fintora: az előző napon töltötte be a 14. életévét, másnap így köszöntötték fel az iskolában.
Imre hozzátette, a történtek után két napig nem ment iskolába. Barátjától hallotta, hogy a fiúk másnap azzal fenyegetőztek, hogy majd megkéselnek valakit, mert beárulták őket. Az iskolában azóta is szóbeszéd, hogy a négytagú banda valójában Imre osztálytársát akarta elkapni, mert korábban volt valamilyen nézeteltérésük.
Az iskola igazgatója, Lingl Zoltán is hallott erről, de többet nem tud az előzményekről. Viszont elmondta, minden évben akad olyan eset - mindig verekedésről van szó - ami rendőrségen, bíróságon fejeződik be. Pedig kollégái állandó folyosói ügyeletet adnak, így volt ez azon a szerdán is. Csakhogy mire a pedagógus a hosszú folyosó végére ért, a fiatalok addigra már szétszaladtak.
- A három gyenge képességű diák két hónapon belül érkezett hozzánk Pápáról és Veszprémből. Kötelező volt őket felvennünk, mivel beiskolázási körzetünkön belüli lakásotthonba, illetve hivatásos nevelőszülőhöz kerültek. Ketten sajátos nevelési igényű osztályba járnak. Egyikük tizenhárom évesen még csak negyedikes, ő igencsak lemaradt a többiektől: még nem tud rendesen olvasni, így például nem ismeri fel a kétjegyű mássalhangzókat. A másik 12 éves, ötödikbe jár. A 15 éves diákunk hatodikos, eddig rendszeresen az iskola mellé járt. Az ő előéletükről semmilyen információt nem kaptunk, de nem is kaphatunk személyiségi jogok miatt.
- Sejtettük, hogy gond lesz abból, az eddigiekhez képest nagyobb létszámban jelennek meg az iskolánkban a problémás gyerekek, ezért több biztonságtechnikai cégtől kértem árajánlatot külső kamerák felszerelésére. Az a célunk, hogy megfigyelhessük, ki jön be az udvarba, illetve ki távozik engedély nélkül, valamint a tanítási időn kívüli rongálásokkal szemben is visszatartó ereje lehet a kameráknak. Az is felvetődött, hogy biztonsági őröket alkalmaznánk, de ehhez legalább három személy kellene, hogy felelősséget tudjanak vállalni az őrzésért, amit nem tudunk megfizetni. Sajátos a helyzetünk: itt a Rákóczi téri iskolában, ahol 342 felsős és tagozatos osztályokba járó diák tanul, négy épületben zajlik az oktatás. Az iskolának nyolc (!) külső bejárata van, amelyeket ugyan részben lezárunk, de a kerítéseken át lehet mászni. Amikor kiderült, hogy a csapat negyedik tagja, a 19 éves fiú, aki nemrég került ki a szakképző iskolából, a gazdasági bejáraton jött be, s elbújt a vécében, azóta ezt a kaput egy percre sem hagyjuk nyitva.
Az ügyet az iskolában is kivizsgálták, de addig nem hozzák meg a fegyelmi döntést, amíg a rendőrség nem zárja le a nyomozást. A vétkesek tantestületi vagy igazgatói megrovást kaphatnak, de más iskolába is áthelyezhetik őket. Már, ha fogadják őket... Ha nem, akkor maradnak.
Ezekről a fiúkról sok jó hír nem érkezett a lakásotthonokból sem: agresszívek, nehezen kezelhetőek, a tanulás pedig nemigen érdekli őket.
- Idén elszaporodtak az erőszakos cselekmények a fiatalok között, aminek az okát nemigen tudjuk, mindesetre közösen kell tennünk ellene - hangsúlyozza Hajba Zsolt alezredes, a zirci őrs parancsnoka.
- A zirci önkormányzatnak hamarosan javasolni fogom, hogy foglalkozzanak azzal a lehetőséggel, hogy az iskolákat milyen módon lehetne biztonságosabbá tenni. Akár kamerák felszerelésével, akár biztonsági személyzet foglalkoztatásával annak érdekében, hogy az erőszaknak gátat vessünk. Az egy iskola - egy rendőr akcióban mi is részt vesztünk, ám az a tapasztalatunk, hogy néhány előadást leszámítva nem kérik a segítségünket. A múlt évben feszültséget okozott a városunkban öt-hat tizenéves garázdálkodása. A belvárosban belekötöttek a gyerekekbe, bántalmazták őket, pénzüket, szendvicsüket követelték. Egy esetben rablás miatt is eljárás indult ellenük. Egy fórumot követően javaslatunkra az a megoldás született, hogy ezeket a fiatalokat áthelyezték az ország más lakásotthonaiba. Azóta rend van a városban, viszont az iskolákból sorba kapjuk a jelzéseket bántalmazásokról, a diákok közötti agresszióról.
Az alezredes elmondta, hogy még áprilisban történt az az eset, amikor a bakonynánai iskolai kiránduláson az egyik tanuló olyan súlyosan megverte társát, hogy annak eltörött a lábszárcsontja. Olaszfaluban két nyolcadikos diák a buszmegállóban táskájánál fogva a váróba rángatott egy alsó tagozatost, aki a táskájából kibújva tudott csak elmenekülni. A nyomozás derített fényt arra, hogy egy hónappal korábban a tornateremben ugyanezt a kisfiút az előző bűncselekmény elkövetői megverték. A Reguly Antal szakképző iskolában a biztonsági őrnek kellett közbeavatkoznia, amikor az egyik tanuló iskolatársát súlyosan bántalmazta.
A zirci rendőröket nemegyszer hívták ki a lakásotthonokba is. Februárban az egyik zirci otthon 16 éves lakója azért ütötte meg a nevelőjét, mert nem engedte neki, hogy kutyát vigyen a házba. Társának pedig a vacsora nem tetszett, ezért ő nekiesett a bútoroknak. A bakonyoszlopi otthon két fiatalja a múlt hónapban a szomszéd falubeli kiruccanás után ittasan tért vissza, ők szétverték a konyhában és a nappaliban a bútorokat, bezúzták a gipszkarton falakat.
A nyomozás érdekeire hivatkozva a zirci őrsparancsnok meglehetősen szűkszavúan nyilatkozott a Reguly általános iskolában történtekről. Annyit elmondott, hogy egy 15 éves és egy 19 éves fiatalembert gyanúsítanak a garázdasággal, akiknek két 12 éves fiú volt a társa. Az alezredes azt is elmondta, hogy az erős legények ugyanazon a napon, a déli órákban, az iskola bejáratánál egy másik diákba is belekötöttek, de neki csak a táskáját, ruháját rángatták meg. Egyikük leköpte, de nem bántalmazták. Elmondta, hogy néhány óra elteltével kollégáinak sikerült az elkövetőket előállítaniuk.
A vidéki és a zirci iskolai esetek miatt a rendőrség eljárást indított többek között súlyos testi sértés kísérlete, garázdaság, rongálás, személyi szabadság megsértése, közfeladatot ellátó személy elleni erőszak, valamint tettleges becsületsértés miatt. Valamennyi esetben meglettek az elkövetők. Az őrs állománya kiemelt figyelmet fordít, mondja a parancsnok, a hasonló jellegű bűncselekmények felderítésére. Két esetben már bírósági döntés született. Volt, amelyikben az egyik garázdát felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, aminek a végrehajtását öt évre felfüggesztették.
Vajon ezekből az esetekből tanulnak-e a többiek? Kérdés, mi lesz velük, mi lesz belőlük, ha majd felnőnek?