Mai technikával vissza a múltba

2024.11.08. 14:00

Bakonyi bencések, régészet és űrtechnika – 5 lenyűgöző, tudományos érdekesség (képek, videó)

Mai technikával vissza a múltba – ez lehetne a régészek jelmondata. Ugyanis napjainkban új eljárások révén születnek tudományos felfedezések a régészet terén. A különleges módszereket és az azokkal végzett kutatások bakonyi eredményét mutatjuk be. Öt lenyűgöző, tudományos érdekességet, amitől leesik az álla.

Rimányi Zita

A bakonyi látnivalók egyike a bencés monostor, ahol ma is több szerzetes él. Az elmúlt években többször is ásatásokat végeztek a rendház udvarában, és a régészet digitális lehetőségei révén született felfedezés. Így egy újabb olyan cikket írhatunk, ami arról szól, a mai technika hogyan vezet minket vissza a múltba. Nemrégiben víz alatti római kori villagazdaságnál végzett Veszprém vármegyei kutatásról számoltunk be, és arról, hogy több mint háromezer éves bronzkori ékszereket találtak a Bakonyban. Ezúttal a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor különleges tereiben leltünk tudományos érdekességekre. A Bakony szívében, ahol szent Gellért is remetéskedett.

Bakonyi kiállítás – Az úgynevezett fotogrammatikai felmérésen alapuló modellt, a királykripta belsejét holo-rotor jeleníti meg.
Az úgynevezett fotogrammatikai felmérésen alapuló modellt, a királykripta belsejét holo-rotor jeleníti meg. Érzékelteti fotónk is, hogy úgy láthatjuk, ahogy egykor őseink, de a fényképezés során csak a rotor forgásának egy pillanatnyi állapota rögzíthető, viszont élőben teljes a kép
Fotó: Rimányi Zita/Napló

Holo-rotorral nézhetünk be a királykriptába

A digitális megoldásokat, amiket a telefonban, a háztartási gépekben, az autókban, a repülőgépeken már használunk, a kutatások során is bevetik a tudósok. A régészek háromdimenziós felméréseket, szkenneléseket végezhetnek. Nem kell ásni már akkor sem, ha fémkeresőt alkalmaznak, nem kell megbolygatni a talajt, a leletet, de ennél jóval fejlettebb és pontosabb dokumentációt tesz lehetővé például a talajradar és a víz alá hasonlóképp benéző radar. 

Az úgynevezett fotogrammatikai felmérésen alapuló modellt, például a királykripta belsejét holo-rotor jelenítheti meg. Érzékelteti fotónk is, hogy úgy láthatjuk, ahogy egykor őseink, de a fényképezés során csak a rotor forgásának egy pillanatnyi állapota rögzíthető, viszont élőben teljes a kép.

Bakonyi látnivalók feülről – A LiDAR egy fény alapú távérzékelés. Ezzel a technikával készült a bakonybéli szentkútról, a talajfelszín történeti rétegeiről felvétel
Bakonyi látnivalók felülről – A LiDAR egy fény alapú távérzékelés. Ezzel a technikával készült a bakonybéli szentkútról, a talajfelszín történeti rétegeiről felvétel 
Fotó: Rimányi Zita/Napló

A levegőből fénnyel láttak be a föld alá

A LiDAR egy fény alapú távérzékelés. Több millió lézerimpulzus révén – amit általában helikopterre, esetleg drónra szerelt készülék bocsát ki – adatgyűjtés történik, egyfajta szkennelés. Az eredeti talajfelszínt tudja ábrázolni a végeredmény és annak történeti rétegeit, akkor is, ha már erdő borítja a tájat. Belát a föld alá a lézer.

Az ásatások során talált csontdarabokat antropológiai laborban archeogenetikai vizsgálatoknak vetették alá. Így családi történetek körvonalazódtak 
Az ásatások során talált csontdarabokat antropológiai laborban archeogenetikai vizsgálatoknak vetették alá. Így családi történetek körvonalazódtak 
Fotó: Rimányi Zita/Napló

Uros apát és a radioaktív szénizotóp

A bencés monostoroknál folytatott régészeti feltárások során emberi maradványokat is találtak. A csontdarabokat antropológiai laborban archeogenetikai vizsgálatoknak vetették alá. Így családi történetek körvonalazódtak, nemzetségen belüli rokonsági viszonyokra derült fény. Uros apát csontjainak kormeghatározásában, beazonosításában pedig radiokarbonos laborban végzett radioaktív szénizotópos vizsgálat segített.

Egy féltenyérnyi, hatszögletű, griffmintás padlótégla-töredék is előkerült tavaly a bakonyi bencés monostor udvarán
Egy féltenyérnyi, hatszögletű, griffmintás padlótégla-töredék is előkerült tavaly a bakonyi bencés monostor udvarán
Fotó: Rimányi Zita/Napló

Griffmintás padlótöredék a középkori bencés templomból

Egy féltenyérnyi, hatszögletű, griffmintás padlótégla-töredék is előkerült a tavalyi feltárások során a bakonyi bencés monostor udvarán. A 12. századi kerámián felismerhető a griffábrázolás, azaz az oroszlántestű és sasfejű, szárnyas alak. A keveréklények megjelenítése tipikus a korabeli egyházi építészetben, a bakonybéli darabka valószínűleg az egykori templom padlóburkolatához tartozott.

Az elmúlt évek ásatásainak eredményeként a kutatók meg tudták rajzolni a bakonybéli monostor egykori alaprajzát, sétálhattunk rajta
Az elmúlt évek ásatásainak eredményeként a kutatók meg tudták rajzolni a bakonybéli monostor egykori alaprajzát, sétálhattunk rajta
Fotó: Rimányi Zita/Napló

Bakonyi felfedezés – Megrajzolták az egykori monostor alaprajzát

A bakonybéli a Magyar Királyság legkorábban létesült hat bencés monostorának egyike. Az elmúlt évek ásatásainak eredményeként meg tudták rajzolni egykori alaprajzát. A favázas rendház helyét is, amiben eleinte laktak a szerzetesek. Az Árpád-kori kerengőfolyosó feltérképezésében az előkerült szerzetessírok segítettek. 

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az egykori félbemaradt, módosult építkezés miatt nem a mai épületegyüttes alatt van a régi maradványa, hanem mellette, így szabadon tudtak kutatásokat végezni a régészek. A kerengőfolyosó jól felismerhető részei láttak napvilágot, azokhoz csatlakoztak a külső épületszárnyak, tipikus elrendezésben. A kerengőfolyosó itt is egy jellegzetes kolostornégyszög, úgynevezett kvadrum volt, a templom és a rendház mellett.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában