2014.02.07. 16:15
Higgyünk bátran a házasságban!
Veszprém - Az esetleges válás nem a házasság intézményének, hanem egy emberpárnak a kudarca - hangsúlyozta Bálint Bánk pszichológus, családterapeuta, akivel a házasság hete veszprémi nyitányán beszélgettünk.
- Miért tartja fontosnak a házasságot?
- Ez jelentheti a biztos alapot, amire a család épülhet. A gyermek elemi szükséglete a biztonságos érzelmi környezet és ezt leginkább olyan szülők tudják megadni neki, akik egymás iránt elköteleződtek és szeretettel viseltetnek. A gyermekeknek a házasság a legnagyobb garancia arra, hogy biztonságban növekedhetnek. Azonban a házastársaknak is fontos. Kapcsolatuk nyílt és szándékuk szerint egész életükre érvényes felvállalása nemcsak megerősítő hatású, hanem fel is értékeli a kapcsolatot. Így jobban megbecsüljük, több energiát fordítunk a megőrzésére. A házasság pozitív hatásait számos vizsgálat is kimutatta. A házasság jelentősen növeli annak az esélyét, hogy boldogok legyünk és védettebbé váljunk a testi betegségekkel, lelki zavarokkal szemben.
- Mit lehet elérni azzal, ha mindössze egy héten át népszerűsítik?
- Jelentős kezdő lépés a házasság intézményének a rehabilitációjára. A fiatalokra nagy hatással lévő médiában ritkán jelenik meg a házasság, mint érték. Most egy héten át nyilvánosan emlegetjük, ünnepeljük, világnézettől, politikai állásfoglalástól függetlenül, mintha a pozitív megítélése újra egyetemes norma volna. A programok azt is tudatosítják, hogy a házassággal törődni kell. A házastársak egymásra figyelése a házasságkötéskor nem érhet véget.
Gelencsér Ágnes és Labritz Gábor a közelmúltban megtartott legösszeillőbb pár versenyen. A palacsintasütés is jobban megy, ha ketten csinálják
- Ön szerint miért házasodnak egyre kevesebben?
- A házasság leértékelődésének oka, hogy az alapját biztosító elköteleződés, hűség mára az élet minden területén elveszítette a korábbi pozitív megítélését. megváltozott az életszemlélet. Régebben például a dolgozó megbízhatóságáról tanúskodott az, ha hosszú ideig egyetlen munkahelyen dolgozott. Most inkább rugalmatlanságnak tekintik. Manapság a meghibásodott tárgyainkat lecseréljük, mintsem megjavíttatjuk.
- Miért ódzkodnak sokan a papírformától ?
- Az anyakönyvezett párkapcsolattal mindkét fél megnehezíti annak lehetőségét, hogy felbontsa azt az életközösséget, amivel elégedetlenné vált. A katolikus szentségi házasságot kötők pedig teljes mértékben lemondanak a személycseréről. Logikus tehát az ellenállás a megkötöttség vállalásával szemben. Különösen a férfiaknál, akik a gyermekeiket könnyebben hátrahagyják, mint az anyák. Valószínűleg régebben sem volt lényegesen nagyobb késztetés a házassági elköteleződésre, mint manapság, de akkortájt nem volt elfogadott ez az életforma, amiben a felnőttek mind a rendszeres nemi élet örömeihez, mind az életközösség előnyeihez házasságkötés nélkül hozzájuthatnak.
- Meg lehet-e nyerni a mai fiatalokat a házasságnak?
- Szerintem, erről nem kell meggyőzni őket, mert maguk is tudják, csak a vállalásuktól félnek. Arra viszont csak ötleteim vannak, hogy miként lehetne segíteni nekik abban, hogy legyőzzék a félelmüket.
Bálint Bánk pszichológus, családterapeuta boldog házasságban él
- A család Ön szerint rátelepedhet a házasságra, vagy éppen felerősíti azt?
- A házasság kiteljesedését, legszebb célja elérését teszi lehetővé a gyermek világra jötte, az utód megszületése, ami ugyanakkor szükségszerű változást hoz a házaspár kapcsolatában, hisz az egymásra figyelésük kizárólagossága onnantól kezdve megszűnik. A gyermek(ek) számának növekedésével mindig újabb kihívások elé kerülnek a szülők. Sokszor nehézséget okoz megtalálniuk az optimális arányt a gyermekekre és önmagukra, illetve egymásra fordított figyelemben. Helyzettől és az aktuális szükségletektől függ, hogy miként osztják meg energiájukat. Erre nincs recept, de tartósan még a gyermekeiket sem sorolhatják a házastársuk elébe, hisz azzal leminősítik egymást.
- Mi a hosszú, boldog házasság titka?
- Találkoztam már jó pár olyan emberrel, aki hosszú ideje házasságban él és boldog. Az ember alkalmas lehet a tartós és sikeres házasságra, ezért az esetleges válás, nem a házasságnak, hanem a párnak a kudarca!
- Ön szerint mi vezet legtöbbször váláshoz?
- A segítségért hozzám fordulók eseteiből tudom, eltávolodások kiváltó okai különbözőek. Gyakran találkozom olyan esetekkel, ahol a házasság azért halad a szakítópont felé, mert az egyik fél új életet akar kezdeni. A kapuzárási pániknak nevezett krízis a férfiak és a nők részéről is a több évtizedes házasságokat komolyan veszélyezteti. Érdekes lélektana van ennek, amihez korunk értékrendje számottevően hozzájárul.
- Ön házas? Milyen személyes receptet javasolna?
- Elégedett házas ember vagyok. Így nem kerülök ellentmondásba önmagammal, amikor szakemberként a házasságról pozitív megállapításokat mondok. Az viszont már ellenkezne a szakmai normáimmal, hogy pszichológusként a saját példámmal hozakodjak elő, abban ugyanis nem tudnék elfogulatlan és szakszerű lenni.