2021.05.08. 07:57
Szabad utat nyitna a GMO-k előtt a DK és a Momentum
A magyar gazdák lennének a legnagyobb kárvallottjai, ha a baloldali pártokat tömörítő szövetség nyerné a jövő évi választásokat – derül ki a pártok programjából. Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc pártja azonnal megnyitná a földpiacot a külföldiek és a nagyvállalatok előtt. A DK nyíltan kiáll a GMO-k mellett, amelyek termesztését Fekete-Győr András Momentum-elnök is előnyösnek tartja.
Azonnal megnyitná a külföldi földvásárlók előtt a magyar földpiacot és a GMO-k termesztését is engedélyezné a baloldal, ha a jövő évi választásokon az ellenzéki pártokat tömörítő szövetség nyerne, miközben kiszolgáltatná a magyar gazdákat a nagy agrárvállalatoknak – írja a Magyar Nemzet.
Külföldiek kezére juttatnák a magyar földet
Dobrev Klára miniszterelnök-jelölt pártja,
a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció a jelenlegi földforgalmi törvényt teljes egészében megsemmisítené.
A párt a nyilvános programjában jelzi: a külföldiek magyarországi földfelvásárlását gátló moratóriumot is eltörölné, mivel
a baloldal úgy véli, nem az a fontos, hogy magyar tulajdonban marad-e a föld.
Ezzel szemben a társadalmi szempontból észszerű földhasználatra hivatkozva
Dobrev Klára pártja kiemelten fontosnak tartja, hogy az agrárvállalkozások előtt is megnyíljon a földpiac.
Jelenleg termőföldet csak helyben lakó magánszemély vásárolhat, a gazdasági szereplők és a külföldiek nem.
Dobrevék úgy látják, a magyar mezőgazdaságban a kisgazdaságok és a teret nyerő nagyüzemi vállalkozások egymást feltételezve és kiegészítve lehetnek hatékonyak.
Agráróriások szolgálatába állított családi gazdaságok
A program nem részletezi ugyan, hogy ez miként valósulhatna meg, ugyanakkor
a kisebb termelők és az agráróriások együttműködési kényszerének következménye – a lényegesen eltérő erőviszonyok miatt – a családi gazdaságok kiszolgáltatottsága lehet.
A magyar termelők elkerülhetetlennek tartott szövetkezetbe tömörülését, kényszerközösségét is örvendetesnek tartaná a DK, a kicsik önrendelkezését csorbítva. A párt úgy látja, a munkaigényes ágazatok, például a gyümölcstermesztés ösztönzése teremtené meg a vidéki munkahelyeket. Ezek a munkahelyek ugyanakkor jellemzően szezonálisak, alacsony bérek mellett.
GMO-termesztő országot látna Dobrev
A Gyurcsány-párt továbbá nyíltan kiáll a GMO-k magyarországi elterjedése, termesztésbe vonása mellett is.
A DK a programjában kiemeli: az új termesztési technológiák elterjedése – köztük a génmódosított növényeké – megállíthatatlannak látszó folyamat.
Úgy vélik, a megfelelő ellenőrzési és jogi környezet mellett az új technológiák befogadására a magyar mezőgazdaságnak is fel kell készülnie. Dobrev Klára és pártja tehát utat nyitna a GMO-k előtt, ugyanakkor a magyar lakosság ellátásához nincs szükség génmódosított növényekre, ráadásul hazai elterjedésüket más szempontok sem indokolják.
Ennek oka, hogy a jelenlegi növénytermesztésünk és vetőmag-előállításunk világviszonylatban is kiemelkedő, idehaza a jelenlegi magyar lakosság több mint kétszeresének igényei is kielégíthetők.
A génmódosított növények terméseinek világpiaci ára alacsonyabb a hagyományos termesztésűnél, ráadásul ebben a kérdésben a magyarok túlnyomó többsége is elutasító.
A GMO-k termesztése, a nagyipari mezőgazdasági termelés elsősorban a világ vezető agrárvállalatainak érdeke.
Ezeknek az óriáscégeknek komoly lobbierejük van egyebek mellett az Európai Bizottságon belül is, befolyásuk pedig a civil szférára is kiterjed.
Amerikai farmokon szemlélődik Fekete-Győr András
A Momentum is felhagyna a GMO-tilalommal. A párt programjában ugyan nincs utalás a génmódosított növénytermesztésre, de Fekete-Győr András, a Momentum elnöke egy amerikai gazdálkodó farmjának bejárásáról közzétett Facebook-bejegyzésében osztotta a GMO-párti nézetet.
„Az Egyesült Államokban szinte mindenütt génmódosított növényeket termesztenek, amik ugyan nem tökéletesek, de a helyiek szerint sokkal inkább a GMO, mint az emberre és környezetre káros növényvédő szerek használata. Mindeközben Európa és benne Magyarország nagyon merev álláspontot képvisel a GMO-kal szemben, ami rontja az európai gazdák versenyképességét a világpiacon”
– fogalmazott a közösségi oldalán Fekete-Győr András, a Momentum elnöke.
A GMO-k magyarországi engedélyezéséhez ugyanakkor kevés a baloldali szövetség választási győzelme. Mivel
hazánk alaptörvénye deklarálja a GMO-mentes mezőgazdasági termelést,
így a baloldali képviselőknek a változtatáshoz kétharmados parlamenti többségre és alaptörvény-módosításra lenne szüksége, amire jelenleg nincs sok esély.
Nem figyelnek a gazdákra
A legtöbb baloldali párt programja nem tartalmaz a magyar gazdákat és a hazai mezőgazdaságot érintő konkrétumokat, leginkább csak az Európában és a nyugati világban jelenleg népszerű zöldcélokat fogalmazzák meg, jól hangzó megoldási javaslatokkal.
A Jobbik korábban – a kormány vidékpolitikájához közelebb állva – támogatta a föld magyar kézben tartását és a kistermelőket, ugyanakkor a Gyurcsányékkal kötött szövetség komolyan felülírhatja ezt a belső viták elkerülése érdekében.
Az MSZP a programjában nem támogatja a GMO-kat, viszont a szocialista kormányzások alatt egyértelműen bebizonyosodott, hogy a baloldal inkább a külföldieknek és a nagyvállalati érdekeknek kedvezne, szemben a magyar gazdákkal, akik egy esetleges kormányváltás legnagyobb kárvallottjai lennének.