2018.05.29. 11:35
Hazánk nem lett kivándorlóország
Az EU statisztikai hivatala szerint jóval kevesebb magyar dolgozik külföldön, mint azt sokan gondolják.
Az Eurostat adatai szerint 325 ezer magyar vállal más uniós tagállamban munkát, az arány jellemzően csak a nyugati tagországokban alacsonyabb – olvasható a Magyar Idők keddi számában.
A napilap cikke szerint a 20-64 éves korcsoport 5,2 százaléka dolgozik más uniós országban, s így a huszonnyolc tagállamból a tizenharmadik Magyarország. A nyugat-európai tagállamokban alacsonyabb csak a külföldi munkavállalás aránya, illetve a 2004-től csatlakozott 14 ország közül Cipruson, Szlovéniában és Csehországban. Az unió egészének lakosságát nézve egyébként az arány 3,8 százalék.
A cikkben Szalai Piroska, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke elmondta,
a 20-64 éves korcsoport 6,250 millió embert jelent Magyarországon, és a külföldön dolgozó 325 ezerbe az ingázók is beletartoznak.
A 325 ezer munkavállalóból körülbelül 75-80 ezer ingázhat Ausztriába és vissza, míg a brit statisztikai hivatal adatai szerint pedig a szigetországban 98 ezerre tehető a magyar munkavállalók száma.
Jelenleg nyolcszor annyi román dolgozik külföldön, mint magyar; a visegrádi országok közül pedig csak Csehországban kisebb a külföldi munkavállalás mértéke, míg a lengyeleknél a negyedik legmagasabb a huszonnyolc tagállam közül.
A szakértő szerint a külföldön munkát vállalók száma a rendszerváltás előtt 70 ezer körül volt, a 2000-es évek elején lépte át a százezret, jelentősebben pedig 2012 után nőtt az arány.
Ennek oka elsősorban nem az ország gazdasági mutatóira vezethető vissza, hanem arra, hogy az unión belül ekkor vált teljesen nyitottá a munkaerőpiac.
Ugyanakkor az emelkedés mértéke 2016-ról 2017-re már jelentősen csökkent, tízezer volt, szemben a 2014-ről 2015-re mért 50 ezres bővüléssel.
Az Eurostat jelentését (angol nyelven) ide kattintva olvashatja el.