2018.02.26. 13:00
A tehetséggondozás az egyik legfontosabb nemzeti ügy
A cél az, hogy minél többen jussanak hozzá azokhoz a lehetőségekhez, amelyek a tehetség kibontakoztatásához elengedhetetlenek.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőn Budapesten a 2017-es nemzetközi diákolimpiákon eredményesen szereplő tanulóknak és felkészítő tanáraiknak adott át elismeréseket, amikor kiemelte:
a tehetséggondozásra fordított összeget 2009 óta a magyar költségvetésben a hatszorosára növelték, tavalyig több mint 17 milliárd forintot biztosítottak több mint 10 ezer pályázat megvalósítására.
Kitért arra is, hogy a 2010-es évek elején mintegy 50 ezren ajánlották fel adójuk második egy százalékát tehetséggondozásra, mostanra ez a szám 300 ezer körül van. Hozzátette: évente 350 ezer tehetséges fiatal vesz részt különböző tehetséggondozó programokban, s amióta ezek elindultak több mint két millióan kapcsolódtak be.
Balog Zoltán felhívta a figyelmet arra is, hogy Budapesten van az európai tehetségközpont és magyar javaslatra döntöttek az európai tehetségnap bevezetéséről.
Ennek az az üzenete, hogy szükség van a csúcsteljesítményekre, a példákra, hogy időről-időre érdemes megostromolni a világ tetejét.
A miniszter kitért arra, hogy
tavaly 34-en képviselték a magyar színeket a nemzetközi diákolimpiákon, ahonnan 7 arany, 14 ezüst és 4 bronzéremmel tértek haza. Meggyőző ez az eredménysor, amely mindenkinek örömet szerzett
- értékelt a tárcavezető, hozzátéve: egyéni teljesítmény, közös siker. Rámutatott: ezek a diákok a piros-fehér-zöld színeket is képviselték, s egyúttal azt is, amit ennek az országnak az életében a tudomány jelent.
Balog Zoltán úgy fogalmazott: a magyar diákok évről évre elhelyezik Magyarországot a tudomány világtérképén. Jelezve egyúttal, hogy vannak a világ élvonalához tartozó oktatási intézményeink, ahonnan kőkemény munkával a legjobbak közé lehet érni. Kitért arra is, hogy a felsőoktatási kerekasztallal közösen kimunkálták annak feltételeit, hogy a díjazottak a nemzeti kiválóság programban alanyi jogon kutatói ösztöndíjat kapnak felsőoktatási tanulmányaik során.
A miniszter bejelentette:
2019-ben Magyarország rendezi a csillagászati, asztrofizikai és biológiai diákolimpiát.
Beszélt arról is, hogy nem lehet elmenni a kritikai hangok mellett az oktatás világában, mert önellentmondásnak tűnhet, hogy az oktatási rendszer egyszerre képez csúcstehetségeket, másrészről pedig nehezen viselik a tanulók a leterheltséget.
Meg hallgatni újra és újra azokat, akik benne vannak ebben a világban. Hozzátette: a világ változik, másképp kell tanulni, ahogy eddig tették, és a megfelelő arányokat meg kell találni. Az arányok megtalálását a tanárokra bízná, akik a legjobban értenek ehhez, a teher elosztását pedig az intézményvezetőkre – mondta a tárca vezetője.
Palkovics László oktatási államtitkár arról beszélt, hogy nem szabad az ellendrukkerekre hallgatni, akik a céloktól eltéríteni akarnak bennünket.
Győztes bárkiből lehet, és sokszor a kitartás, a tudás iránti vágy hozza ezt el, és nem a velünk született tehetség
- vélte.
Azt kívánta, hogy olyan pályát fussanak be, ami méltó tehetségükhöz, szorgalmukhoz.