2018.01.24. 16:33
Előrehozzák az egészségügyi szakdolgozók novemberi béremelését
Az egészségügyi szakdolgozók idén novemberben esedékes 8 százalékos béremelését előrehozták január 1-jére – jelentette be az emberi erőforrások minisztere szerdán.
Budapest, 2018. január 24. Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének országos elnöke, Toma Lajos, a Mentõdolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke (j, háttal), Ónodi-Szûcs Zoltán egészségügyért felelõs államtitkár (b2) és Balog Zoltán, az emberi erõforrások minisztere (b3) az egészségügyi ágazat szakmai egyeztetésén a minisztériumban 2018. január 24-én. Az egészségügyi szakdolgozók idén novemberben esedékes 8 százalékos béremelését elõrehozták január 1-re - jelentette be a miniszter. MTI Fotó: Kovács Tamás
Forrás: MTI Fotó
Balog Zoltán budapesti sajtótájékoztatójára azt követően került sor, hogy újabb sztrájktárgyalási forduló zajlott le a kormány és a reprezentatív szakszervezetek között.
Balog Zoltán a találkozó után közölte, a tárgyalások eredményeként módosították azt a bérmegállapodást, amelyben korábban megállapodtak.
Ennek a lépésnek két oka volt – mondta -, az egyik, hogy az ország gazdasági teljesítménye lehetővé teszi ezt, a másik pedig, hogy ezzel a lépéssel is szeretnék elismerni az egészségügyben dolgozók munkáját.
A miniszter emlékeztetett, hogy a 2016 nyarán állapodott meg a kormány és a reprezentatív szakszervezetek a többlépcsős egészségügyi szakdolgozói, illetve orvosi bérfejlesztésről.
Így 2016 szeptemberében az orvosoknak bruttó 107 ezer forinttal, míg tavaly novemberben további bruttó 100 ezer forinttal emelkedett az alapbére, a rezidensek bére tavaly novemberben 50 ezer forinttal emelkedett. A szakdolgozók alapbére 2016 őszétől átlagosan 26,5 százalékkal nőtt, tavaly novemberben 12 százalékkal.
A következő lépcső idén novembertől lett volna esedékes egy 8 százalékos emeléssel, ezt hozta most előre a kormány – emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy a jövő év novemberében további 8 százalékos béremelésre számíthatnak a szakdolgozók.
Az előrehozott béremeléssel így 2016 szeptembere és 2018 januárja közötti időszakban a szakdolgozói átlagbérek 53 százalékkal emelkedtek. Kiemelte, hogy a mentődolgozók idén januártól külön is kaptak 10 százalékos béremelésüket, és rájuk is vonatkozik az előrehozott 8 százalékos szakdolgozói béremelés.
Balog Zoltán példaként elmondta, egy 4-6 éves munkaviszonnyal, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakápoló alapbére a 2016 januári 268 607 forinthoz képest most 382 354 forintra emelkedik, a következő béremeléssel pedig 412 900 forint lesz.
Balog Zoltán elmondta,
a mostani döntés 80 ezer szakdolgozót érint, költségvetési vonzata 19 milliárd forint. Kiemelte, a munkavállalók február 20-án, bérkülönbözet formájában fogják megkapni az emelést, majd márciustól már az emelt alapbért utalják számukra.
Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, „a legnagyobb eredményt” érték el, a kormány megértette azokat az érveket, amelyeket felsorakoztattak a tárgyalások során.
A szakszervezeti vezető elmondta, a bérmegállapodás módosítására azért volt szükség, mert az amúgy örvendetes 2017-es és idei minimálbér- és a garantált bérminimum emelkedés miatt a korábban kialkudott bértáblában szereplő összegek „összecsúsztak”.
A sztrájktárgyalások tovább folytatódnak a kormány és a reprezentatív szakszervezetek között – mondta Cser Ágnes, többek között az egészségügyben műszaki-gazdasági területen dolgozók bérfejlesztéséről, a munkaruháról, a védőnők helyzetéről és a szakdolgozók fogászati ellátásáról.
Kifejtette: „még az út elején tartunk”, hiszen
a szakszervezetek célja továbbra is az, hogy az egészségügyi bérek elérjék az európai uniós átlagkereset 75 százalékát.
„Ezt a hatalmas szakadékot kell most nekünk lépésről lépésre kitölteni”, és utolérni a V4-eket – emelte ki Cser Ágnes.
Azzal kapcsolatban, hogy a napokban bérkövetelési igénnyel állt elő a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ), Balog Zoltán miniszter azt válaszolta, a kormány a reprezentatív szakszervezetekkel tárgyal, és bízik abban, hogy az általuk kivívott megállapodás világos üzenet mindenki számára.
Cser Ágnes ehhez hozzátette: a FESZ minden követelése szerepel az MSZ EDDSZ sztrájkköveteléseiben, így a FESZ-nek csak örülnie kell az elért eredményeknek.
Borítókép: Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének országos elnöke, Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke (j, háttal), Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár (b2) és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere (b3) az egészségügyi ágazat szakmai egyeztetésén a minisztériumban 2018. január 24-én.
MTI Fotó: Kovács Tamás