Kultúra

2011.04.12. 19:09

Trianon történészszemmel

Veszprém - Az Osztrák-Magyar Monarchia megszűnését négy alapvető okra lehet visszavezetni: a soknemzetiségű államra, a nagyhatalmak stratégiájára, a magyar belpolitikára és a határok mentén kialakult új nemzeti államokra.

Tiger Szabolcs

Ezt taglalta dr. Romsics Ignác történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a megyeszékhelyen nemrég tartott előadásában. Az MTA Veszprémi Területi Bizottságának nagytermében a professzor az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása és a trianoni békeszerződés című előadásában részletesen beszélt az államalakulat nemzetiségi elrendeződéseiről, miszerint az államalkotó magyarok a lakosságnak körülbelül csak a felét adták, és főként a belső országrészeket lakták. A történész beszélt a felekezeti megoszlásról is, taglalta annak két évszázaddal ezelőtti változásait.

A térképeket szívesen böngészők számára minden bizonnyal érdekes volt az elő-adás azon része, melyben az első világháború elvesztése utáni területátrendezési terveket mutatta be. Míg Nagy-Britannia és az USA beleegyeztek volna a népesség szerinti új államokba, addig ez sértette a területeket szerző Románia és Szerbia, illetve az újonnan létrejövő Csehszlovákia érdekeit, mivel ők maguknak akarták a mai Magyarország határaihoz közel futó vasútvonalakat. A románok a Tiszánál, a szerbek pedig Pécsnél húzták volna meg az új államhatárt. Szomszédaink egy olyan korridort is létre szerettek volna hozni, amely elválasztja hazánkat Ausztriától, és eközben biztosítja a szlovákok és a horvátok összeköttetését. Kiderült, ha a cári Oroszország megérte volna a békeszerződések tárgyalását, ők is támogatták volna ezt az elképzelést.

Romsics Ignác végül még egy érdekességre hívta fel a figyelmet, gróf Teleki Pál miniszterelnök "vörös térképe" tartalmazott némi leleményt, hiszen a Partium egyes hegyvidékes részeit fehérrel, lakatlannak jelölte, a magyaroknak pedig a nagyon feltűnő vörös színt adta. Ezzel azt a hatást érte el, hogy ránézésre azért mégis csak mi, magyarok voltunk többségben. Bár a magyar békeküldöttség érkezésének idejére már majdnem biztosak voltak a változtatások, a térkép és a küldöttek előadásainak hatására az angolok és az amerikaiak hajlottak volna egy számunkra jobb határvonal kialakításában, azonban a franciák és a kisantant ezt megvétózta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!