2010.09.12. 16:05
Fokozódik a feszültség Peking és Tokió között
Peking - Kína minden olyan nyomozást visszautasít, amelyet a Kelet-kínai-tengeren történt incidens kapcsán a japán hatóságok végeznek - szögezte le Csiang Jü (Jiang Yu), a kínai külügyminisztérium szóvivője vasárnap azután, hogy Japán rekonstruálta a keddi eseményeket. Tajvani és hongkongi kínai aktivisták a helyszínre készülnek.
A japán hatóságok Isigaki sziget közelében a nyílt vizekre vontatták az elfogott kínai halászhajót és a parti őrség két vízi járművét, hogy rekonstruálják a két ország között komoly feszültséget keltett incidens részleteit.
Csiang közleményében az "úgynevezett bizonyító eljárást" törvénytelennek, érvénytelennek és hiábavalónak nevezte. Peking egyben arra szólított fel, hogy Tokió állítsa le tevékenységeit, amelyek a helyzet súlyosbodását idézhetik elő. A probléma megoldásának egyetlen útja a kínai halászok és hajójuk azonnali és feltétel nélküli elengedése - húzta alá a szóvivő. A halászhajó 14 tagú legénysége jelenleg is Isigaki kikötőjében van.
Vasárnapra virradóra immár negyedik alkalommal rendelték be Japán nagykövetét a pekingi külügyminisztériumba. Ezúttal Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) államtanácsos követelte a Kelet-kínai-tengeren elfogott kínai halászhajó és legénysége azonnali szabadon bocsátását.
A kínai politikus "bölcs politikai döntésre" szólította fel Japánt, s a közlemény szerint óva intette "a helyzet hibás megítélésétől, s határozottan kifejezte a kínai kormány mélységes aggodalmát, ismertette komoly és jogos álláspontját". A külügyi tájékoztatásban az szerepel, hogy a nagykövet ígéretet tett az elhangzottak azonnali továbbítására kormánya számára.
Taj az eddigi legmagasabb rangú kínai vezető, aki hivatalosan tiltakozott Niva Uicsirónál amiatt, hogy a japán parti őrség kedden feltartóztatott a vitatott hovatartozású Tiojü-szigetek (Diaoyu) térségében egy kínai halászhajót, elfogta a hajót és legénységét, majd a kapitányát tíznapi elzárásra ítélte.
Kína pénteken elhalasztotta szeptember közepére tervezett második tárgyalását Japánnal, amelyre a vitatott hovatartozású területen a földgáz, illetve esetlegesen olaj közös kitermelésével, kutatásával kapcsolatban került volna sor.
Kína szerint az incidens nemzetközi vizeken történt, míg Tokió azt állítja, hogy japán felségterületen. Peking elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Tiaojü-szigeteknél, amelyek feletti szuverenitása számára megkérdőjelezhetetlen, a japán törvények alapján járjanak el. Tokió viszont úgy véli: a kínai hajó kapitányának agresszív - ütközésekkel is járó - viselkedését meg kellett büntetnie. Kínában civilek tüntettek a japán nagykövetség előtt és az interneten japán termékek bojkottjára hívtak fel, míg Japánban megjelentek olyan vélemények, amelyek szerint a kínai hajót el kellett volna süllyeszteni.
A legfrissebb hírek szerint a hétvégén kínaiak, hongkongiak, makaóiak és tajvaniak - több mint százan - gyűltek össze és döntöttek arról, hogy tajvani és hongkongi aktivisták valószínűleg már hétfőn halászhajókkal indulnak a vitatott területekre, ahol halászni kívánnak, megkísérlik a partra szállást, majd a halászok istenéhez imádkoznak és grilleznek a szabadban.