Hírek

2015.10.04. 10:54

Fiatalkori drogfogyasztás Pápán – 10 éves kisgyermek is használt már biofüvet

Pápa - A köztudatba még nem ivódott be, hogy nemcsak a kábítószereket nevezzük drognak, hanem ide sorolható többek között az alkohol is ­– hangsúlyozta Császárné Elek Veronika címzetes rendőr alezredes, a Pápai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója.

Polgár Bettina

Mint mondta, az alkohol a bűncselekmények kialakulásában fokozott kockázatot jelent, akár személy ellen irányuló erőszak, akár garázda jellegű, vagy éppen a családon belüli erőszak körébe tartozó jogsértésekről van szó.

– Megkülönböztetünk legális is illegális drogokat, az előbbihez sorolható az alkohol is. A legális drogok szabadon vásárolhatók, fogyasztásuk nem büntethető, viszont kockázatot jelent, ha valaki ezekkel a szerekkel él. Az illegális drogok körébe tartoznak a kábítószerek, illetve az új pszichoaktív anyagok, amelyek esetében már büntető szankciók is vannak. A büntetőjog tilt mindennemű kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységet, ám az új pszichoaktív anyagok esetében a fogyasztást, megszerzést, tartást nem szankcionálja. A terjesztői magatartást azonban esetükben is tilalmazottak, ám ennek bizonyítása nagy kihívás elé állítja a nyomozókat – fogalmazott a rendőr alezredes.

Császárné Elek Veronika címzetes rendőr alezredes, a Pápai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója prevenciós előadást tart

– A fiatalok körében Pápán a legális drogok állnak első helyen, ezek közül is az alkohol. A rendőrség tapasztalatai szerint a fiatalkorúak által elkövetett jogsértések egy részében szerepet játszik az alkoholos befolyásoltság, például a garázdaságoknál, rongálásoknál és testi sértéseknél. Emellett előfordul akár bódult állapotban történő járművezetés és kábítószer-birtoklás is – adott áttekintést a helyi drogfogyasztási szokásokról Császárné Elek Veronika. Elmondása szerint az utóbbi esetben az jelenti a legfőbb problémát, hogy a fiatalok olyan tudatmódosító szereket fogyasztanak, melyek nincsenek tiltólistán, azaz a jogszabály nem tiltja a használatukat.

– Ide sorolhatók az úgynevezett dizájnerdrogok, amelyeket Pápán leggyakrabban cigaretta formájában szívnak el a fiatalok. Akár az internetről is megrendelhetik ezeket a ránézésre szárított növényi anyagmaradványoknak tűnő szereket a kiskorúak, amit aztán hozzákevernek a dohányhoz. Nagyon sok esetben panaszkodnak a fogyasztók arra, hogy rosszul lesznek ezektől a drogoktól, azonban ennek ellenére sokan függővé válnak. Azért is különösen kockázatos ezeknek a szereknek a fogyasztása, mert különféle veszélyes, egészségre káros anyagok – például növényvédő permetszerek, vagy maró hatású felnitisztító folyadék – hozzáadásával készülnek. Ebből fakadhatnak a gyakran diagnosztizált rosszullétek is – mutatott rá a tapasztalt rendőr. Hozzáfűzte, az utóbbi években a közvélemény által ismert hagyományos kábítószerek helyi viszonylatban háttérbe szorultak és a dizájnerdrogok vették át a szerepüket.

– A kábítószerek előfordulása ritka a városban és ekkor sem a fiatalabbak körében jellemző, hanem inkábban a huszonévesek élnek ilyen szerekkel. Sok esetben a pápai rendőrök más városból érkező gyanúsítottaknál találnak kábítószereket: jellemzően marihuánát, amfetamint vagy metamfetamint – közölte Császárné Elek Veronika. Tájékoztatása szerint ilyen esetekben az igazoltatást követően átvizsgálják a gyanúsított ruházatát, csomagjait és gépjárművét. Ezt követheti házkutatás is, emellett az illetővel gyorstesztet végeztetnek el az orvosi ügyeleten, mellyel kimutathatók a szervezetbe került szerek.

– Több esetben vizeletvételt végeztetünk, amikor pedig bódult állapotban történő járművezetés gyanúja merül fel, akkor ennek kiszűrésére speciális vérvételt is foganatosítunk. Ezeket a vizelet- és vérmintákat igazságügyi szakértő vizsgálja meg, aki a szakvéleményében megadja, hogy volt-e a gyanúsított szervezetében valamiféle kábítószer vagy új pszichoaktív anyagnak minősülő hatóanyag. Az eljárás alá vont személyt pedig minden esetben meghallgatják a nyomozók – nyújtott betekintést az eljárás menetérbe a rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója. Bilinszky Zsuzsa, a pápai Gróf Esterházy Kórház gyermekosztályának osztályvezető főorvosa kifejtette: osztályára általában egy-két gyermeket hoznak be hetente, akik alkoholt vagy a dizájnerdrogok kategóriájába tartozó biofüvet fogyasztottak. A nagyobb hétvégi rendezvények alkalmával azonban ez a szám magasabb lehet, elérheti a négy-öt főt is.

Kocsis József címzetes rendőr törzszászlós kutyavezető bemutatót tart Aldóval és Macsóval, a Pápai Rendőrkapitányság két rendőrkutyájával

– A 14-18 éves korosztályt érinti leginkább a probléma, viszont már 10 éves gyermeket is kezeltünk alkohol és biofű használata miatt. A fiatalok által fogyasztott szerekkel kapcsolatban az a legfőbb gond, hogy nem ismerjük pontosan ezeknek az összetételét, ami a kezelést is megnehezíti. A befolyásoltság alatt álló gyerekek általában agresszívak és nem könnyű velük bánni. Ilyen esetekben a jogszabály szerint a titoktartási kötelezettségünknek eleget téve nem értesíthetjük a rendőrséget, ezt gyakorlatilag csak a szülő teheti meg. Akkor vonhatjuk be a rendőrséget is, ha bűncselekmény történt – nyilatkozta a gyermekosztály vezetője. Az ilyen helyzetek elkerülése miatt kiemelt fontossággal bír, hogy a fiatalok széleskörű tájékoztatást kapjanak a drogokról, azok negatív élettani hatásairól.

– Minden tanév elején megkeressük az általános és középiskolákat, és tájékoztatjuk őket a Pápai Rendőrkapitányság által ajánlott különféle prevenciós előadásokról. Emellett igény szerint tájékoztatót tartunk az iskolai egészségnapokon, de voltunk már középiskolai gólyatáborban is. Mivel a drogprevenció nemcsak a felsőbb éveseket, hanem az általános iskolásokat is érinti, ezért kicsit leegyszerűsítve már a negyedik osztályosoknak is beszélünk a káros anyagokról: például a cigarettáról, az alkoholról, a kábítószerekről, és ezek fogyasztásának büntetőjogi vetületeiről – hangsúlyozta Császárné Elek Veronika. A fiatalkorúak tájékoztatása mellett pedig igyekeznek a szülőket is megszólítani és informálni. Az Országos Rendőr-főkapitányság elindított egy olyan megelőzési programot, melynek részeként drogprevenciós tanácsadó tart telefonos és személyes fogadóórát, ahol a szülők is kérhetnek felvilágosítást, segítséget.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!