Hírek

2013.10.01. 18:56

Diákok önkéntesként - Megtanulnak segíteni embertársaikon

Sokat segítenek a napi munkában megyénk fiataljai az önkéntességgel, amit számtalan területen végezhetnek. Jó érzéssel tölti el őket, hogy segíthetnek, másrészt a tanulás mellett belekóstolhatnak a munka világába is. Nekik a négy év alatt ötven órát kell ezzel eltölteniük, az a feltétele az érettséginek.

Kovács Erika

A veszprémi Életöröm Idősotthon mindennapjaiban több dolog miatt is fontos az önkéntesekkel történő együttműködés. A legfontosabb, hogy az itt élő idősek mindennapjait színesebbé tudjuk tenni – hangsúlyozta Máhl Szabolcs ügyvezető igazgató, majd hozzáfűzte: amikor elkezdtük ezt a jellegű „foglalkoztatást” szervezni, csak nagyon általános képünk volt e témáról. Majd felismertük, hogy az önkéntesség jó módszer, mellyel a különböző korcsoportok bekapcsolódhatnak a közéletbe és hozzájárulhatnak az ellátás színvonalának emeléséhez. Több korosztály is szívesen dolgozik önkéntesként intézményünkben. Az idős és nyugdíjas emberektől kezdve – akik szeretnék felhasználni tudásukat és tapasztalatukat – vannak, akik dolgoznak ugyan, de szeretnének hozzájárulni valamivel az idősek mindennapjaihoz. Többen a munkanélküliség miatt támadt szabadidejüket töltik hasznos dologgal.

Legnagyobb számban középiskolás diákok járnak hozzánk, akiknél az érettségi bizonyítvány megszerzésének feltétele 50 óra közösségi munka. Azok, akik itt töltik ezt az időt, nagyon sokat adnak, viszont kapnak is szépkorú lakóinktól. Jelenlegi önkénteseink közül van, aki számítógépes tanfolyamot tart, vannak, akik a bevásárlással, felolvasással vagy egy kis társalgással támogatják munkánkat. Cserébe hálát, szeretetet, élettapasztalatot kapnak lakóinktól. Természetesen továbbra is örömmel fogadjuk mindazok jelentkezését, akik akár alkalmi jelleggel, akár hosszú távon vállalni tudják ezt a szerepet. Intézményünk, az Életöröm Idősotthon regisztrált önkéntes fogadó szervezet – mondta el az igazgató.

Tuvic Alexandra és Antal Bianka, az Ipari szakközépiskola tizedikes, illetve tizenegyedikes tanulója PappIgnácné, Kati nénivel, akihez önkéntes segítőként érkeztek. A diákoknak ötven órát kell teljesíteniük, ez feltétele az érettségire bocsátásnak. (Fotó: Nagy Lajos)

Ajkán a Molnár Gábor Műhely Alapítvány is fogad önkéntes fiatalokat, akik a közösségi szolgálat keretében nagyon sokat segítenek a város több intézményében is. Lovas Irén, az alapítvány vezetője elmondta lapunknak, hogy bár leginkább foglalkoztatást helyettesítő támogatással érkeznek hozzájuk önkéntesek, a diákok munkája is számottevő.

- A nyáron például az óvodákban dolgoztak sokat a Bródy iskola gimnazistái, akik a Vizikék, Zöldikék és a Patakparti óvodában takarítottak és játékokat tisztítottak. A központi óvodában kerítésfestés volt a feladatuk, és mindehhez a dajkák napirendje is igazodott. A nyári takarítás során figyelembe vették, hogy a diákok is segíteni akarnak, remekül alkalmazkodtak az új helyzethez. Egyébként az iskola és az alapítvány egyaránt nyitott az önkéntes munkára, napi egy órában dolgoznak a fiatalok iskolaidőben. Pillanatnyilag többek között kézműves tevékenységekben segítenek, a konyhán tálalnak, etetnek és akár a húst is felvágják a gyengén látóknak. A foglalkozásoknál asszisztensként közreműködnek, képeket gyűjtenek az előadásokra, sablonokat készítenek elő. Elégedettek vagyunk a segítségükkel, sőt, nagy szükségünk van rájuk - mondja Irén.

Elárulja továbbá, hogy a fiatalokat látva úgy érzi, valósággal átlényegülnek a munkák során. Például az óvodában nyáron dolgozók lelki szemeikkel már előre látták, hogy a gyerekek majd mennyire örülnek a megtisztított játékoknak, rendbe tett babaszobának. Felelősséggel dolgoztak, úgy válogatták ki a sérült játékokat is.

- Hat osztályt, összesen 180 diákot érint az önkéntes munka – közölte Körmendi István, a veszprémi, 580 diákot befogadó Táncsics Mihály Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium igazgatója. Ennél az intézménynél összesen hét szervezettel kötöttek szerződést, így diákjaik ténykednek a megyei katasztrófavédelemnél adminisztratív területen, turisztikai munkát végző cégeknél, különféle közhasznú egyesületeknél, óvodákban. Utóbbiban a gyermekfelügyeletben és a játékban vettek részt.

Ezenkívül dolgoztak még a megyei könyvtárban és a Veszprémi Hátrányos Helyzetűek Egyesületénél, valamint a református egyháznál is, ahol lelki segélyszolgálatban vettek részt. Az igazgató szerint nagyon kedvező hatással van a diákokra, a fiatal korosztályra az önkéntes munka, amit - mint ők mondják - önmagában is jó érzés elvégezni, hiszen az ember így segít másoknak, másfelől fiataljaik belekóstolhatnak a munka világába is.

 

Lakóikat ünnepelték

Virággal köszöntötte Tihanyi Lászlónét és Bosnyák Józsefnét a veszprémi Életöröm otthonának vezetése egy országos pályázaton elért eredményükért az idősek napi rendezvényen kedden. Az Emberi Erőforrás Minisztériuma által kiírt Életünk – A házasság összetartó ereje. Így éltünk mi című pályázaton nyertek oklevelet. A lakók jelmezes, humoros színdarabbal, versekkel lepték meg egymást és minden jelenlévőt, az Életöröm Színjátszó Kör A magyar nők helyzete címmel adott elő vidám jelenetet.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!