2013.05.29. 18:16
Futhatnak a pénzük után a másodlagos iszapkárosultak
A vörösiszap-katasztrófát követően megmondták a szakemberek, hogy egy ilyen eset után évekbe is telhet, mire mindenki megnyugszik. Igazuk volt.
Több család is van Devecserben, akik úgy érzik, nem kaptak megfelelő kárpótlást. Még akkor sem, ha nekik „csupán” másodlagos káraik vannak.
Kerék Lajos a másodlagos károsultak problémáival való legutóbbi cikkünkre reagálva keresett meg bennünket. Azt mondja, a polgármester akkor azt nyilatkozta, hogy minden igényt kielégítettek, ha azokkal többen nem is értenek egyet.
Kerék Lajos a város főutcáján lakik és családjával, valamint több ismerősével az egyet nem értők közé tartozik. Ott élnek, ahol a legnagyobb a forgalom egyébként is, pláne az volt a katasztrófa utáni időszakban. Lajosék családi háza földszintjén az üzlethelyiségek falai repedtek meg, az emeleti lakásban pedig mindemellett megsüllyedt a padló is.
- Itt, a házunk előtt szállították a teherautók az iszapot, melorációs út ugyanis nem készült. Még a kapualj is iszapos volt, behordtuk a piszkot a lakásba is. Megsüllyedt a födém, megrepedtek a falak. Természetesen bejelentettük a kárigényt, de miután azt felmérték, mindössze 460 ezer forintot fizettek volna. Nem fogadtuk el.
A devecseri Kerék Lajos azt mutatja, hogy az iszap fuvarozások következtében megsüllyedt lakásának födémszerkezete, mégsem kapott kártérítést (Fotó: Tóth B. Zsuzsa)
A nagybátyám temetése előtt pár perccel érkeztek a kormánytól a kárszakértők, akik megmondták, hogy többször valószínűleg nem lesz módjuk megnézni a házat. Aztán okleveles építészmérnök, Sebestyén Géza készített egy költségvetést. Aszerint csak a padlófűtés helyreállítása majdnem a kétszerese lenne a kormány által kapható kártérítésnek, nem beszélve a kőműves és burkolási munkákról, amelyek közel hat milliót tennének ki a költségvetés szerint - mondja Lajos és mutatja a papírokat.
Közben hozzáteszi, hogy az utcában többen küzdenek hasonló problémával, közülük talán négyen kaptak kártérítést. Azt mondja, volt olyan ház, amely nagyon keveset ért, de miután tönkretette az iszap, a tulajdonos újat kapott helyette. Közben a másodlagos károsultak közül sokan ma sincsenek kifizetve.
- A katasztrófavédelemtől dr. Bakondi György tábornok megírta, hogy mivel nem fogadtuk el a kártérítést, legfeljebb jogi útra terelhetjük a problémát. Írtam a Belügyminisztériumhoz is, hiába. A válaszlevélben felsoroltak olyan utcákat, ahol még milliós kártérítést is adtak, pedig ott nem is jártak négy tengelyes gépkocsik.
Például a Rákóczi, a Sümegi, a Damjanich és a Virágzó utcában, meg a Hősök terén. Itt előttünk a nap 12 órájában dübörögtek a megrakott teherautók - mondja Lajos és mutatja, hogy több centis eltérés van a helyiségek padlóinak szintjei között egy-két méteren. A falak pedig több helyen megrepedtek. A kislabda jól láthatóan elgurul a nappali padozatán.
A szemben levő szomszéd, Pomper Róbert ugyancsak a házában esett kárt mutatja. A hosszú épületben öt üzlet van. Azt mondja, éppen a katasztrófa előtt tatarozták a házat, amelynek lábazatán a mai napig látszik az iszapfelverődés nyoma. Képtelenség lemosni. Ennél is nagyobb baj azonban, hogy több helyen megrepedt a ház, potyog le a vakolat.
- Másodlagos károsultak vagyunk, de egy fillért sem kaptunk a kártalanításkor - mondja Róbert, miközben mutatja a repedéseket a házban és az utcafronton.
Csonták Veronika érkezik közben, aki a közelben, a Széchenyi utcában lakik. A teherautó konvojok előttük is elhaladtak. Az épület még húsz éves sincs, de az elején már ott vannak a repedések. Hét ezer forint kártérítést kaptak volna Veronikáék, de nem fogadták el.
- Hiába reklamáltunk, a kormányhivatal levélben közölte, hogy lezárták az ügyet. A térkövezett bejárónkon befolyt az iszapos víz az udvarba, amikor valami vegyi anyaggal mosták az utcákat és a házak lábazatait. A kapu festése és a kerítés lábazata megkopott, csak ez a kár több, mint százezer forint. Belül a falak repedtek meg nálunk is. A kislányom asztmás lett, azelőtt nem volt ilyen problémánk. Időnként ma is előjön a betegsége, ezért elköltöztünk volna, de hiába árultuk, nem tudtuk eladni a házat. Fele annyit sem adtak volna érte, mint amennyit ér.
Az orvos javaslatára Ajkára hordtuk óvodába a kislányt a katasztrófa után. Persze nem mehettünk Kolontáron keresztül, hiszen hosszú ideig le volt zárva az út, körbe kellett autózni a nyolcas úton, nagy kerülővel. Ilyen káraink is voltak, ezeket sem fizette meg senki - panaszkodik Veronika.
Aztán Lajossal kocsiba ülünk és körbevisz a városban. Néhány házat mutat, amelyek tulajdonosai komoly kártérítéseket kaptak. Az egyik öreg kőkerítés javításához több százezret adtak, egy másik rossz állapotú ház gazdája szintén magas összeggel lett gazdagabb.
- Szemmel látható, hogy ezek nem a katasztrófa utáni fuvarozásoktól mentek tönkre. Nem beszélve azokról a házakról, amelyek olyan utcákban állnak, ahol nem is volt fuvarozás. Például itt. Ennek a háznak az értékét ötven százalékkal csökkentették. Ebbe a másikba pedig be sem folyt az iszap, mégis több százezret kaptak. Ami azon a telken állt, szintén száraz maradt, mégis lebontották.
A mellette levő ház károsodott, de ma is áll. Az ott egy közvetlenül károsult épület, de nem kapott kártérítést a tulajdonosa, úgyhogy legfeljebb pereskedhet - mutatja az épületeket Lajos. Azt mondja, nem érti. De nem ez bántja leginkább. Azt szeretné, ha a kárát megfizetnék. Azért pedig elmegy akár Brüsszelig is.