2012.12.27. 15:42
Pénzügyek: érdemes arra gondolni, hogy mi lesz holnap!
Máhr Zsuzsa adósságkezelési tanácsadó és szakértő a stabil, takarékos megélhetés titkairól beszélt lapunknak.
Már a ’90-es évek közepén tapasztaltam azt, hogy az emberek nem tudatosan és előre végiggondolva intézték pénzügyeiket, ami súlyos gondot okozott életvezetésükben – hangsúlyozta Máhr Zsuzsa adósságkezelési tanácsadó és szakértő, akitől a stabil, takarékos megélhetés titkait firtattuk.
- Mi indokolta azt, hogy Ön életvezetéssel kapcsolatos tanácsokat ad nehéz helyzetben levő embereknek, családoknak? Saját példája miatt végzi ezt a munkát?
- Még a Kádár korszakban 13 évig pedagógus voltam. Azt láttam, hogy ugyanolyan családszerkezetben és pénzügyi kondíciókkal élő családok különböző módon, színvonalon éltek. A rendszerváltás után a hajléktalanellátás rendszerét kialakító módszertani munkát végeztem. Itt azt tapasztaltam, hogy az emberek önhibájukból, vagy attól függetlenül kerültek a társadalom peremére. Ekkor már tapasztalható volt a kapitalizmus hatása, miszerint: "minden kapható, neked csak meg kell venni, csak a mának élj, amit ma megvehetsz, vedd meg, majd kifizeted később" - ez a típusú felfogás uralkodott. Már ekkor lehetett tudni, hogy ez nem tarthat a végtelenségig. A bankok abból éltek, hogy a lakosság betette az éppen nem szükséges vagy tudatosan valamilyen céllal félretett pénzt, amire a bank alacsony kamatot adott. A lakosság másik része pedig hitelt vett fel, vélt vagy valós szükségleteire magas kamatot fizetve. Ha több volt a hitelfelvétel, mint a betétállomány, akkor felborult az egyensúly. Ez már lehetett látni a ’90-es évek közepén. Ezen időszak alatt tapasztaltam, hogy az emberek nem tudatosan és előre végiggondolva intézték pénzügyeiket. Ezek a tapasztalatok vezettek oda, hogy az embereket segítem az átgondolt életvezetés kialakításában.
Venni, venni, venni, ha nincs miből, akkor is - sokan kerülnek bele ebbe a csapdába (Fotó-illusztráció: Penovác Károly)
- Tapasztalata szerint, leginkább miért kerülnek ilyen helyzetbe az emberek?
- Az évek folyamán bebizonyosodott, hogy a lakosság nem ismeri, nem tanulta meg a gazdálkodási ismereteket. A két világháború között ezt tanították, de azóta sajnos nem. Az emberek így ezt nem ismerhették meg, nincs, akitől megtanulhatták volna. Azok az emberek már nem élnek, akik birtokában voltak ennek a lényeges tudásnak. Napjainkban pedig csak az a fontos, hogy jól éljen valaki, pedig arra, hogy holnap mi lesz, célszerű lenne gondolni! A legfőbb gondot a lakosság körében a hitelállomány okozza, illetve a tetemes kamattörlesztés, amire sokan újabb hitelt kénytelenek felvenni, ez pedig egy mókuskerék, amiből igen nehéz kikerülni.
- Mit tanácsol legtöbbször, mik a legfontosabb szempontok, amikre az életvezetésben figyelni kell?
- A legfontosabb, hogy az emberek tisztában legyenek lehetőségeikkel. A legfontosabb kérdések például: el kell dönteni, hogy mik azok a szükségletek, amelyek nélkül nem tud, nem akar élni valaki, és ezek mai áron mennyibe kerülnek? Van-e annyi jövedelme adott személynek, családnak, hogy a fontos dolgokra jusson? Marad-e megtakarításra pénz, mely egy váratlan helyzetben segíthet?
- Szívesen mennek foglalkozásaira, vagy szégyellik helyzetüket? Hallgatnak Önre?
- A tapasztalatom az, hogy akkor jönnek szívesen, ha jól érzik magukat, ha visznek haza saját életükben használható információkat, miközben kapcsolatok is kialakulnak, és így egymással is beszélgethetnek. Vannak, akik magukban keresik a hibát és szégyellik, hogy ebbe a helyzetbe kerültek, adódnak olyanok is, akik a társadalmat vagy valaki mást hibáztatnak helyzetükért és nem érzik hibásnak magukat. Miután én nem a „megmondó ember” vagyok, hanem segítő szándékkal tanácsot adok, így figyelnek rám. A feladatom az, hogy megmutassam helyzetükre a megoldási lehetőségeket, rávilágítsak arra, hogy hol tudnak megtakarítani, átcsoportosítani, segítsek abban, hogy megtanulják átadni saját tapasztalataikat, cél, hogy közösen gondolkodva megoldásokat találjunk helyzetükre. Ez minden csoportnál más, mivel a résztvevők hozzák az egyéni helyzeteket. Nekem ebből és a sok információból kell sok kis „várat” építenem.
- Akiknek egyszerűen nincs miből kifizetni a számlát, vagy megvenni a kenyeret, nekik mit tanácsol?
- Így általánosságban semmit. Mindenkinek a saját helyzetére, lehetőségére kell építeni és hozzá tenni a szükséges ismereteket, információkat. Az általam képviselt programokban sok-sok, egyénhez igazított megoldás van. Mindig adott személy, illetve család igényei szerint rakom össze a személyre szabott programot.
- Ön szerint havonta ebben az országban mennyi pénzre lenne szüksége a tisztességes megélhetéshez egy négytagú családnak?
- Ezt általánosan nem lehet megmondani. Nem mindegy, hogy például milyen fűtési rendszerük van. Az sem mindegy, milyen igényeik vannak, és milyen szokásokkal élik életüket.
- Tervezi azt, hogy Veszprémbe, illetve a megyébe is eljön?
- Szeretném, ha az országban minél több emberhez juthatna el a tudatos vásárló, tudatos fogyasztó program. Természetesen Veszprém – mint kedvenc városom – is cél számomra.