2012.12.20. 10:17
Az év vállalkozója elismerést kapott Kosztyu János
Nemesvámos - Kemény 17 év áll dr. Kosztyu János mögött, aki a debreceni egyetemi állását hagyta ott a nemesvámosi cég irányításáért. Egy kis sejtből mára kiválóan prosperáló vállalatot építettek, ami megért minden erőfeszítést.
Nem mindennapi előzmények után, 17 évvel ezelőtt tette át „székhelyét” Debrecenből Nemesvámosra dr. Kosztyu János. Az egyetemi kollégáival egy új típusú fűnyírót – amely nem tépi, hanem vágja a füvet - fejlesztettek ki, amit aztán a társai szabadalmaztattak. Ezt a szabadalmat a német Gutbrod cég kibérelte, s Európában több díjat is nyertek vele.
Ma is mosolyra fakadt, amikor felidézte: Attila kollégája egyik júniusi vasárnap délután kávéra várta. Rövid nadrágban, egy tál cseresznyével a kezében állított be hozzá, ahol két öltönyös német úriember várta őt. Kiderült, Nemesvámoson van egy Gutbrod üzem, egy 25 fős kis sejt, ahova ügyvezetőt kerestek, s őrá gondoltak. Másnap megnézte az üzemet, ahol akkor évi 150-200 darab dízel kistraktort szereltek. Beszélgetett néhány emberrel, akik közül páran még ma is itt vannak, mint például Schwöller Ferenc, Majorovics László, Erdélyi Károly. A felkérésre igent mondott.
(Fotó: Orosz Péter)
Az első öt év nagyon nehéz volt, emlékezett vissza dr. Kosztyu János. Heti rendszerességgel egyedül járt Saarbrückenbe, autóval 10-12 óra volt az út oda. Megkapta a rajzokat, azt hazahozta, majd a kollégáival nekifeküdtek, hogy lehet ezt olcsóbban megcsinálni itt, mint odakint. A kedvezőbbek számoknak köszönhetően folyamatosan érkeztek a termékek Nemesvámosra. Elmesélt egy érdekes történetet: a hornbachi üzem vezetője kétkedett, ezért személyesen eljött Nemesvámosra. Elhűlt a látottakon. Nem mellékesen, a hatékonyabb gyártás miatt 2000-ben már ennek a német üzemnek a teljes termelése ide került.
1995-től folyamatosan nőtt ugyan a darabszám, de áttörést, igazi nagy volument nem sikerült elérniük. 1999-ben náluk járt a tulajdonos, aki rábólintott a nagyobb léptékű fejlesztésre. Ezzel több ütemű beruházás sorozat vette kezdetét, ami óriási lépés volt a vállalat életében. Volt is pár álmatlan éjszakája emiatt! 1999-ben 1000 négyzetméteres raktárt építettek, majd 2000-ben egy 3200 négyzetméteres csarnokot. Ekkor már közel 200-an voltak. 2001-ben indult egy még komolyabb beruházás, aminek az eredménye a 20 ezer négyzetméteres felület. Van festőüzemük, fröccsöntő üzemük, napjainkban pedig egy présüzemi beruházás zajlik Nemesvámoson. Az 1999-től fejlesztésekre fordított összeg meghaladja a hárommilliárd forintot! Eközben Kelet-Európa irányába logisztikai központtá is váltak.
A növekedés más adatokban is tetten érhető: alapesetben 450-an vannak, mivel szezonális termékekről – kerti kisgépekről - van szó, fél évig a létszámuk mintegy 800 fő. 40-50 magyar beszállítóval foglalkoztatnak, tehát komoly munkaadóvá váltak. Az éves darabszámuk tartósan 500 ezer felett van, de a rekord évben átlépték 650 ezres álomhatárt is.
Az ügyvezető igazgató szerint a cég jövője biztosítva van. A tulajdonosi bizalom töretlen. Folyamatosan növelik a mérnökeik számát, amivel jelentős szellemi kapacitás jött létre, ami szintén előremutató.
Az év vállalkozója 2012 elismerés meglepte dr. Kosztyu Jánost. Ahogy fogalmazott: nem vár ilyet az ember. Nyilván örül neki. Minden nap úgy jött be: van egy feladat, amit meg kell oldani! Eközben sikerült egy olyan csapatot felépíteni, amelyben akarnak és tudnak is az emberek keményen dolgozni. Ez a titka annak, hogy tudnak előre haladni, folyamatosan fejlődni Ez a gárda hosszú távon biztosítja a cég működését. Ez a díj ezért a csapatnak is szól, fogalmazott.
Dr. Kosztyu János Gödöllőn végzett mezőgazdasági mérnökként. Tíz évet a gyakorlatban töltött (Mezőgép, állami gazdaság, termelő szövetkezet), majd váltott, tíz évet dolgozott a Debreceni Egyetemen, mint oktató, kutató. Ez idő alatt kifejlesztett egy olyan gépet, amely a folyékony műtrágya kiszórására alkalmas. A doktori címet is e munka megvédéséért kapta. Vegyszer és műtrágyamentes termelési technológia témában éveken át Németországba járt kutatni, az eredményeket pedig folyamatosan adta át a hallgatóinak. A diákoknak elmondta, Németországban azt élte át, hogy kemény munka nélkül nincs eredmény, s ezt próbálta is beléjük sulykolni. Aztán jött az MTD, ahol ismét megtapasztalhatta, ez csak így megy. Soha nem bánta meg, hogy otthagyta az egyetemet, bár azt gondolta, hogy onnan megy majd nyugdíjba. Most már tudja, Nemesvámos a végállomás.