Hírek

2012.12.20. 15:18

A Pedagógusok Szakszervezete elítélti az almádi történeteket

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elfogadhatatlannak tartja és elítéli, hogy Balatonalmádiban a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban adatokat gyűjtöttek a végzős diákoktól a sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteikről. Az érdekvédelmi szervezet követeli az ügy kivizsgálását.

MTI

A PSZ az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta, riasztó és felháborító, hogy a tanulóktól kértek információkat a pedagógusokról is. Ezekről a meghallgatásokról jegyzőkönyvet készítettek, és mindezt állítólag a Veszprém Megyei Kormányhivatal utasítására tették - közölte a szakszervezet, amely követeli az ügy kivizsgálását, majd a jegyzőkönyvek és másolatainak megsemmisítését, az ügyben eljárók megnevezését és felelősségre vonását.    Arra is kitértek, szerintük a hatalom félelmét jelzi, hogy a rendőrség szerdán Budapesten a diákok békés demonstrációján őrizetbe vett három tüntető diákot, akiket csütörtök hajnalban engedtek el. A PSZ elutasítja az indokolatlan rendőri fellépést, és követeli a rendőrségi túlkapás kivizsgálását, a felelősség megállapítását, továbbá nyilvános tájékoztatást kér a vizsgálat eredményéről és következményeiről.   

Hangsúlyozták, a pedagógusok egyik fontos és nehéz feladata felkészíteni tanítványaikat arra, hogy a demokrácia alapja a jogállam, annak alapja pedig a jogbiztonság. Emellett lényegesnek nevezték egymás véleményének megismerését és tiszteletben tartását is. Kiemelték, a véleménynyilvánítás szabadsága magában foglalja a békés gyülekezéshez, a tüntetés szervezéséhez és az azon való részvételhez való jogot. Továbbá hozzátartozik a véleménynyilvánítástól való tartózkodás joga is - fűzték hozzá.   

Úgy vélték, a pedagógus akkor tölti be hivatását, ha jogtisztelő, jogainak gyakorlására képes és vállalkozó, kötelezettségei teljesítésére felkészült polgárokat nevel. Megjegyezték, a Pedagógusok Szakszervezete arra kéri tagjait, hogy az iskolák demokratikus hagyományait tiszteletben tartva segítsék diákjaikat szabadságjogaik gyakorlásában.   

A szabadságjogok fontos eleme a személyes adatok védelme, adatot gyűjteni, tárolni és továbbküldeni csak törvényben rögzített felhatalmazás, illetve az érintett hozzájárulása alapján lehet - hangsúlyozták. Azt írták, nincs olyan törvényi felhatalmazás, amely lehetővé tenné, hogy összeírják azokat a tanulókat, akik éltek a véleménynyilvánítás jogával.   

A Balatonalmádi gimnázium diákjai szerdán felháborodásukat kifejezve sorfallal fogadták tanáraikat az iskolánál. Az oktatási államtitkárság és a hatóságok aznap azt közölték, hogy tájékozódnak a történtekről. AZ MSZP és az LMP feljelentést tett az ügyben.   

A hvg.hu kedden azt írta, hogy Balatonalmádiban a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban tájékozódnak a végzősök sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről, és jegyzőkönyvezik az általuk elmondottakat. Az összegyűjtött válaszokat szerdán el kell küldeniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalba - írta a hvg.hu.    A gimnázium igazgatója csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központ kérésére vizsgálódott a diákok és a tanárok körében a hallgatói tüntetésekkel összefüggésben.    Gránásiné Bácsi Tünde a közleményében azt írta: szülői bejelentés érkezett a Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központhoz arról, hogy a tanórán - tanítás helyett - tüntetésre buzdítják az iskola tanulóit. A fenntartó ezután arra kérte az igazgatót, hogy vizsgálja ki az ügyet, majd adjon tájékoztatást annak eredményéről.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!