2012.11.09. 19:52
Közös döntés a romákkal - Beleszólást kapnak a saját ügyeikbe
Veszprém - A romáknak lehetőséget kell adni arra, hogy beleszóljanak az őket érintő döntésekbe, jelentette ki Bogdán Péter egy pénteki fórumon.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezető főtanácsosa a megyei roma nemzetiségi önkormányzat tanácskozásán beszélt a kormány és az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) között tavaly létrejött keretmegállapodásról. Alapvető jelentőségű, hogy a kormány a roma önkormányzattal a hatékony munka érdekében együtt döntési rendszert alakít ki, amit a kormányzati szint mellett meg kell teremteni a megyék és a települések szintjén is. A miniszterelnök a múlt héten arra is utasította a közigazgatási minisztert, hogy a romáknak biztosítsanak valódi státusokat a járási és megyei közigazgatásban, mondta a főtanácsos.
El kell érni azt is, hogy a rendőri állományban legalább 1-2 százalék legyen a roma származásúak aránya.
Kézi László, az ORÖ módszertani intézményhálózatának a vezetője elmondta, hogy a már idézett keretmegállapodásban 100 ezer roma munkába állítását irányozták elő. A közfoglalkoztatásra tervezett 200 ezer ember közül 30 ezer lenne a roma. Külön programot is indítottak 360 roma alkalmazásával, hogy közreműködésükkel elősegítsék a 30 ezer roma munkába állítását.
Bemutatták azt a pályázatot is, amelynek keretében orszá- gosan ezer roma nőt képeznének ki szociális feladatra. Megyénkben 32 általános iskolát végzett, 18 évesnél idősebb nő képzésére van lehetőség. A több választható lehetőség közül az még nem dőlt el, hogy milyen tanfolyamok indulnak.
A fórumot vezető Babai János, a megyei roma önkormányzat elnöke szerint rendkívül fontos, hogy minél több roma dolgozhasson a közszolgálati szférában, mert ez is csökkentheti a romákkal kapcsolatos előítéleteket.