2012.11.05. 07:06
Háborúban két ház a fűtés miatt
Hajmárskér - Egymásnak feszült a hajmáskéri Jókai-lakótelep két társasháza, és a vitájuk olyannyira elfajult, hogy pillanatnyilag a 8. számú épület 74 lakásában nincs fűtés.
Ha sürgősen nem tudnak megegyezni, akkor nem is lesz. A gubancos ügy megoldásából kivették részüket a jogászok, közüzemi szolgáltatók, a kormányhivatal, rendőrség, önkormányzat, társasházi képviselők és most már a bíróság is.
A két társasház pereskedik. Az utcában párhuzamosan húzódó 7. és 8. számú épületnek egyetlen kazánháza van, mégpedig a 7-es épület tetején. Benne két kazán, az egyik működik, a másik, amely a nyolcast fűtené, nem. Annyi bizonyos, hogy hosszú évekig nem volt gond a fűtéssel, pontosabban 1998-tól 2011-ig, amikor a hetesben képviselőváltás történt, s - mint az a bíróságon is elhangzott - az új képviselő kiderítette, a kazánház és a benne levő infrastruktúra a 7. számú társasház tulajdona.
A 8. számú ház csak akkor kaphat fűtést, ha megállapodnak, például abban, hogy utóbbi bérbe veszi a saját kazánját. Hogy saját-e, azt a 7. ház természetesen vitatja. Az egyszerűség kedvéért nevezzük az épületeket hetesnek és nyolcasnak.
Tavaly sikerült megegyezni a fűtés körül, ám idén már nem.
Az elmúlt másfél év alatt számtalan panasz, tiltakozás, ügyvédi keresztviták színesítették a történéseket és gyarapították az irathalmazokat, ugyanis a hetes társasház lezárta a tetőn levő kazánházat, és - ahogy a nyolcas lakói mondják - levágta őket a vezetékről. Utóbbi birtokvédelmet kért (aminek a Hajmáskér-Sóly Körjegyzőség helyt adott), mert az ellenérdekű fél a kazán karbantartási teendőit akadályozta: a kazánházhoz tartozó bejáratot a 7. sz. társasház közös képviselője lakattal bezárta. Az iratokból kiderül, hogy a jegyző saját kezűleg távolította el a lakatot, majd karhatalmi segítséggel még néhányszor megtették ezt, de a szerelők és karbantartók a megbeszélt időpontban sohasem juthattak be a kazánházba, mert újabb lakatok zárták el az útjukat.
Aztán a hetes is kért birtokvédelmet, mert a nyolcas a beleegyezése nélkül elektromos kábel átvezetését kísérelte meg. És a hatóság helyt adott a kérelemnek. Hogy minek a kábel? Következne a hosszú történet a kazánházi villanyóra eltávolításáról, a további bonyodalmakról, arról, hogy mit is jelent a szabálytalan vétel, ami miatt a hetes karbantartója leszerelte a villanyórát, tény, hogy enélkül végképp nem lehet beindítani a kazánt. A nyolcas óra híján légkábellel kívánt áramot juttatni a kazánhoz, amit a hatóság sem engedélyezett, és semmi eredményre nem vezetett, csak az irathalmazt gyarapította. Mint ahogyan annak a feltételezésnek a boncolgatása is, hogy a pillanatnyilag üzemen kívüli kazán milyen mértékben (lenne) balesetveszélyes.
Most a bíróságra járnak a társasházi képviselők az ügyvédjeikkel, miközben egyre hidegebbre fordul az időjárás. Ott tartanak, hogy a hetes társasház jogorvoslattal élt a nyolcas korábbi birtokháborítás iránti ügyében, magyarán megtámadta a jegyző birtokvédelmi határozatát. Így lett a nyolcas társasház alperes, a felperes pedig a bíróságon tulajdonosi jogait kívánja érvényesíteni a kazánházra és mindkét moduljára.
Egymást követik a tárgyalások, és a tanúvallomásokból kitűnik, a két ház szerencsétlen története már akkor elkezdődött, amikor építették őket, majd folytatódott 1997-ben, amikor a Golden State Kft., felújítván a hetest, megépítette a két társasház közös kazánházát. Ennek az üzletnek is pereskedés lett a vége, mert a cég lelépett, anélkül, hogy befejezte volna a munkát. Behajtani rajta semmit sem lehetett, a cégtulajdonosok kimentették a pénzüket, majd felszámolták a kft.-t. Maradtak a vitatható és vitatott tulajdonjogok. Annak idején lapunk munkatársai a helyszínen jártak, a lakók úgy költöztek be a lakásukba, hogy semmi sem volt befejezve, a szocpol persze elúszott, és még áram sem volt. A bíróságon a tanúk igen zűrzavarosnak minősítették ezt az időszakot.
A bíróság tanúk sorát hallgatta ki, igazságügyi szakértőket is bevont az ügybe, majd szeptemberben a helyszínen is tartott egy tárgyalást. Felperes és alperes a helyszínen is vitatkozott, jottányit sem engedtek az álláspontjukból, a bejárás során csúnya vádaskodások is elhangzottak, jogszerűtlenségekről, áramlopásról, sőt, a felperes szerint csövek sem léteznek a két ház között, mert "nem látszanak".
A felperes szerint nyoma sincs annak, hogy a két ház össze lenne kötve csövekkel, amiről lehet parttalan vitát folytatni, de nyilvánvaló, hogy amíg volt fűtés, a hő csöveken érkezett a kazánházból a nyolcasba. Decemberben lesz az ötödik tárgyalás. Fűtés csak akkor lesz, ha a két ház megállapodik. Úgy tűnik, a nyolcasnak nincs más választása, mint fizetni. A napokban történt egyezkedések során úgy havi 200 ezret kell leperkálni a kazánhasználatért és a fűtő munkájáért. És várni a bíróság döntésére.