2011.04.08. 04:21
Évszázados tradíció, kérdéses jövőkép
Várplaota - A döntő kérdés a bányászat hazai jövőjét illetően, hogy mi a kormányzat álláspontja és szükség van-e a magyar szénre? Erre még nincs válaszunk.
Verbőczi József, a Kelet-Mecsekben bányanyitáson dolgozó Calamites Kft. ügyvezető igazgatója mondta el mindezt csütörtökön, a "Jó szerencsét!" köszöntés 117. évfordulója alkalmából tartott ünnepi emlékülésen. A Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület által hagyományosan Várpalotán szervezett rendezvénynek ezúttal is a Jó Szerencsét Művelődési Központ adott otthont. A jól ismert bányász himnusz közös eléneklése, majd az ősztől a tervek szerint bányász szakmai képzést indító Faller Jenő Szakképző Iskola diákjainak verses-zenés műsora után szakmai előadásokat hallgathattak meg a szép számban megjelent, döntően nyugdíjas szakemberek. Verbőczi József például hangsúlyozta, a modern eszközökkel történő, gazdaságos mecseki szénbányászat újraindításának semmi akadálya, ezért munkatársaival optimistán tekint a jövőbe.
Jó szerencsét a bányászoknak!
Az idén 35 éves Márkushegyi Bányaüzem múltját és jövőképét mutatta be előadásában Dr. Havelda Tamás, a Vértes Erőmű Zrt. bányászati igazgatója. Elmondta, a fejtés ma már csak a szomszédos erőmű igényeit hivatott kielégíteni, a korábbi 2800 helyett mindössze 650-en dolgoznak a bányában. Megjegyezte, 2012-ig biztosított a működés, ám a jelenlegi állás szerint akár 2014-ig is termelhet a márkushegyi üzem.
Ezt követően a művelődési házban található Jó Szerencsét-emléktáblánál helyezték el a tisztelet koszorúit a megjelentek, köztük Kovács Zoltán, a Veszprém Megyei Kormányhivatal vezetője, aki a zárófogadáson tartott pohárköszöntőjében is méltatta a bányászokat.