1 órája
Bájosan előadott mozdulatsorok (képgaléria)
Az egyszerű földi halandó szájtátva nézi a vízből pontosan és együtt kiemelkedő lábakat és kezeket, a mosolygós tekinteteket, melyek mentesek mindenféle fáradtságtól, erőlködéstől. De a látszólagos könnyedség nagy fegyelmet igényel. A veszprémi és balatonfüredi központtal rendelkező Szinkronoda SE jó ritmusérzékű tagjai művészien végrehajtott gyakorlatokat prezentálnak a vízben, az összetett mozdulatok precíz időzítése közben pedig összhangban vannak a zenével és a társaikkal.
A szinkronúszás izgalmas, virtuóz elegye az úszásnak és a táncnak – egyesek szerint az úszás, a balett és a gimnasztika keveréke –, amit akrobatikus elemekkel tűzdelnek meg. A zenei kíséretre előadott sportágat nevezik vízi balettnek és műúszásnak is, ami fejleszti az állóképességet, a mozgáskoordinációt, a hajlékonyságot, a koncentrációs készséget, a dinamizmust és a művészi érzéket.
– A régióban lassan másfél évtizede építgetjük a sportágat, egykoron a Veszprémi Úszó Klub égisze alatt jöttünk létre, majd Balatonfüreden is elkezdtünk terjeszkedni. Jelenleg önálló klubként működünk a két városban, hétfőn és pénteken a tóparti városban, míg kedden, szerdán és csütörtökön a vármegyeszékhelyen. A helyszínek között van úgynevezett átjárás, vagyis a fiatalok itt is, ott is tréningezhetnek – mondta Aranyossy-Nagy Zsófia, a tízéves múltra visszatekintő Szinkronoda SE elnök-vezetőedzője. Közben megtudom tőle, hogy a világszerte mind népszerűbb sportág általában két-három órás edzései igazán összetettek. Az érdeklődőkkel először – heti egy-két alkalommal – megszerettetik a sportágat, hogy megértessék velük az alapvető téziseket, aztán a következő évben komolyabb munkára fogják őket. A szárazföldi gyakorlásokon a gimnasztika, a balett és idővel az erősítés van előtérben, amikkel a sportolók kondícióját és rugalmasságát fejlesztik. Az egyesületben a ritmikus sportgimnasztikában és szinkronúszásban jeleskedett Tóth Gabriella feladata, hogy az utánpótláskorúak edzettségét megalapozza és fejlessze a medencén kívül – nyújtással és tornával. Kűröket itt is átvehetnek, ilyenkor karmozdulatokkal helyettesítik azon mozdulatokat, amiket a vízben lábbal végeznek. A vízi edzéseken az úszástudást, a kötelező elemek technikai kivitelezését forszírozzák, illetve megtanulják és gyakorolják a kűröket. Közben a tüdő oxigénfelvevő képességét is fejlesztik – négy víz alatti mellúszó-húzással, az ötödikre pedig fel a levegőre –, mert a gyakorlatsorok jelentős része a víz alatt történik. Így az idegrendszer is fejlődik, ám mint mindezekből kitűnik, a felkészülés nem játék, hanem kemény, fárasztó munka. Ezt a területet a képesített úszó- és szinkronúszó Zsófia felügyeli, aki hét éve tagja volt a vb-első masters válogatottunknak, míg az idei korosztályos vb-n harmadik lett egyéniben. – Nemrég elindult a kismedencés oktatásunk is, amit az úszóedzőnek tanuló hajdani tanítványom, Heizer Nóra gondoz, az ő kezei alatt fejlődnek a legkisebbek. Van már tehát kezdő, előkészítő és fejlesztő csoportunk is – tette hozzá a mélyvizes kezdőfoglalkozásokat vivő és a versenyzőket irányító elnök.
Bájosan előadott mozdulatsorok
Fotók: Fülöp Ildikó/NaplóA nyáron Balaton-parti edzőtáborokat celebráló, mára félszáz gyermeket tömörítő klubnál valamikor elvárásként fogalmazódott meg, hogy össze tudjanak rakni egy nagyjából egyidős és hasonló tudásszinten lévő nyolc-tíz fős csapatot, amely 12-13 éves diákokból összeállva mára rendelkezésükre áll. Versenyeztetés terén a fővárosi testvérműhelyükkel, a Sirenia SE-vel dolgoznak együtt, hogy az őszi és tavaszi szezonban minél jobban szerepeljenek. A soraikból Szabó Hanna és Nagy Gréta volt már országos bajnok, míg Sőrés Izabel Lili ma is utánpótlás-válogatott, aki a sportsikerei miatt immáron magántanuló. – A 13 esztendős lány három éve van velünk, s bátran állítom: ő egy őstehetség. Azontúl, hogy rendkívül értelmes, hajlékony, tökéletes a vízfekvése és remek az izomzata. Tavaly még „csak” a nemzeti vegyes párosunk tagja volt – hiszen egy ideje fiúkból is lehet szinkronúszó –, de mára a válogatott csapat oszlopos tagja. Ebbéli teendői miatt már kevesebbet van velünk, ám nekem mindig ajándék, ha vele dolgozhatok, mivel mindig képes a megújulásra. Hiszem, hogy sok rejlik még benne – részletezte Aranyossy-Nagy Zsófia.
Kinek való s szinkronúszás?
Az elnök-vezetőedző értésemre adta, hogy azon gyerekekből lehetnek jó szinkronúszók, akik nem csupán egy adottság terén mutatnak átlag felettit, hanem mindenből hoznak egy erős átlagot. Több helyen plakáthirdetéseken hívják fel magukra a figyelmet, de megesett már, hogy úszóedzésen járt fiatalokat vettek le a lábukról, akik idővel az ő foglalkozásaikon tűntek fel. Szakemberek szerint abból lehet jó versenyző, aki biztos úszótudással, jó erőnléttel és a korosztályának megfelelő technikai tudással rendelkezik. Mindennek az alapja a kulcsfontosságú pozíciók és az elemek közötti átmenetek, továbbá az alapmozgások elsajátítása. A sportolók sok olyan elemet tanulnak meg, amiket egy-egy hosszabb mozgássorhoz használhatnak fel, ilyenek például a le- vagy felfelé irányuló forgások, amik akár 720 fokosak is lehetnek. Négy versenyprogram létezik: az egyéni, a páros, a csapat- és a szabadkombinációs kűrgyakorlat. A szabálykönyv külön taglalja a kötelező elemek és feladatok pontozási kritériumait, valamint a kűrök pontozási elvét. Mint minden pontozásos sportágnál, itt is bonyolult rendszer határozza meg, hogy az előadásokat miként kell értékelni – a végrehajtásuk, a művészi benyomásuk és a nehézségi fokuk alapján. A zenével kísért koreográfiák, a kűrök tartalmazzák az alappozíciókat, miközben a sportolók a gyakorlat úgy kétharmadát a víz alatt töltik. – A komoly szintű tudás elsajátításáig hosszú a folyamat, sok kitartást és szorgalmat igényel – húzta alá Zsófia, aki azt is elárulta, hogy imád kűröket kitalálni. A Szinkronoda SE-nél továbbra is az a cél, hogy a versenyzők egymással, illetve a zenével a lehető legtökéletesebb összhangban mutassák be a gyakorlataikat. A fiatalok szorgosan is gyakorolnak, hogy az összetett mozdulatsorokat az eddiginél is pontosabban időzítsék, szépen és bájosan adják közre.
A kűrök során a szinkronúszók díszes fürdőruhát és azzal harmonizáló fejdíszt viselnek, valamint kissé erősebb sminket használnak. A kűrdressz kifejezőeszköz is, annak díszítése és mintázata segíti a zenés gyakorlatok megértését. A versenyzők vízálló sminket viselnek, ami kiemeli a szemüket, az arcvonásukat, így a bíróknak könnyebb értelmezni a mimikájukat. A koreográfia tükrözi a zene ritmusát és sebességét, ezért az edzéseken és a seregszemléken a víz alatt is elhelyeznek hangszórókat, hogy az úszók tisztán hallják a muzsikát, mikor a víz alá merülnek. Közben speciális orrcsipeszt is használnak, amelyek révén biztonsággal végrehajthatók a víz alatti gyakorlatok. A fejdísz felrögzítése előtt pedig a hajfonatokból kontyot készítenek, amit alaposan bekennek étkezési zselatinnal, ami nem oldódik hideg vízben, vagyis a haj nem bomlik szét.