2024.11.01. 17:00
Duplán vigyáz az egészségre a kardiotanösvény
A gyulakeszi kardiotanösvényt az egészséges szívért és érrendszerért alakították ki. A Csobánc-hegyre vezető, két különböző hosszúságú túraútvonal vigyáz az egészségünkre, oly módon, hogy útközben mérve a pulzusunkat és az eredményt a szakértőknek továbbítva kideríthetjük, hogy szükséges-e orvosi ellátás.
A kardiotanösvény vigyáz az egészségünkre, miközben a friss levegőn mozgunk.
Vigyáz az egészségi állapotunkra
A kardiotanösvényt az Út az egészséghez program keretében hozta létre a már 16 hasonló ösvényt kialakító Budapesti Szent Ferenc Kórház és a gyulakeszi Csobánc Váráért Alapítvány.
Toldy-Schedel Emil, a Szent Ferenc Kórház főigazgatója, kardiológus-sebész az elmúlt közel tíz év eredményeiről is beszélt.
- A szív- és érrendszeri betegségekben hal meg a legtöbb ember, a világ összes halálozásának harmadát adják az ilyen betegségek. Magyarországon a betegek 52 százaléka hal meg szív- és érrendszeri probléma miatt. Leginkább sztrókban, infarktus és perifériás érbetegség miatt. Nagyon egyszerű a megelőzés, mégsem tesszük. Európában a magyar emberek élnek a legrövidebb ideig és a leghosszabban krónikus betegségekkel. Pedig a beavatkozás lehetőségei is egyszerűek. Be kell tartani a gyógyszerbeszedési kötelezettséget magas koleszterinszint, magas vérnyomás esetén. Nem foglalkozunk az észlelt magas cukorszinttel. A világon az első ötben benne vagyunk a magas testsúllyal rendelkezők között is. A magyar lakosság 52 százaléka túlsúlyos. Az egyik legfontosabb tehát a mozgás. A témát kutatva kiderült, hogy sem az orvosok, sem a lakosságnem tudja, hogyan kell mozogni. Az elinduláshoz ki kell alakítani egy környezetet, hogy meg merjük tenni az első lépést. Itt egy ellenőrzött környezet első lépésénél állunk, egy tanösvény elején. Ez arról szól, hogy merjünk elindulni, menjünk rajta végig, a túralapot olvassuk el, amely leírja, hogy milyen betegség esetén milyen az ideális pulzusszám. A lapot kitöltve és a túra végén a postaládába bedobva, vagy interneten elküldve az adatokat mi kiértékeljük az adatokat, és akit kell, behívunk a budapesti kórházba kardiológiai vizsgálatra, ingyen. Sok tapolcai és környékbeli beteget láttunk már el – mondta az igazgató.
Hozzátette, hogy az egyszerű program sok betegséget kiszűrhet, de ahhoz végig kell menni a tanösvényen. Rendszeres mozgással a nők négy, a férfiak 5-6 évvel tovább élhetnének Ehhez heti öt alkalommal dinamikus séta szükséges olyan tempóban, amely közben nem tudnak beszélgetni egymással. Toldy-Schedel Emil méltányolta, hogy két hét alatt elkészült a tanösvény kijelölése, kitáblázása, ilyenre eddig nem volt példa.
Németh Gyula, a Csobánc Váráért Alapítvány kuratóriumának elnöke örömét fejezte ki, hogy az avatásra a "Minden-kor és minden-hol gyaloglóklub" gógánfai túracsapata is megérkezett.
A szép panoráma is hozzájárul az élményhez
- Elismerem, hogy magam is túlsúlyos vagyok és amikor felmegyünk a várba a barátaimmal, valóban nem tudunk beszélgetni, fújtatunk, hiszen több mint száz méter az emelkedés innen. Tényleg gyorsan elkészült a túraútvonal kijelölése, amely meglevő, önkormányzati úton készült. Az egyik útvonal három, a másik hat kilométer hosszú. A rövidebbik kiindulópontja a hegy alatti parkoló, a hosszabbé a lovarda. Gyönyörű a panoráma, nemcsak jó, hanem szép túra is az itteni – mondta Németh Gyula, aki reméli, hogy sokan végigmennek az útvonalon majd egészen a várig.
Kutasiné Papp Éva polgármester köszönetét fejezte ki a Budapesti Szent Ferenc Kórháznak és a Csobánc Váráért Alapítványnak a tanösvény kialakításáért.
- Örülök, hogy településünket választották a tanösvényhez, reméljük, ösztönzőleg hat mindenkire, és a helyi lakosok is igénybe veszik, és motivációt ad a mozgáshoz, az egészségmegőrzéshez – mondta.
Földi István plébános arról beszélt, hogy maga az út sokféle lehet.
– Fizikai vagy lelki egészséget segítő, akár mindkettő, például a zarándokutak. A testi egészségért tett túra a lelki egészséget is szolgálja, a belső utat is segíti. A lelki és a testi egészség hatással van egymásra, a fizikai betegségek is gyorsabban gyógyulnak, ha azok lelki hátterét sikerül rendbe tenni – mondta a plébános, és Isten áldását kérte mindazokra, akik végigmennek az úton.
A programot az igazgató ötlete alapján 2015-ben indították útjára a Hárshegyen, a Szent Ferenc Kórház mellett, az intézményben gyógyuló betegek részére ellenőrzött mozgásprogramként, amelynek keretében a pulzust mérik bizonyos pontokon. Akkor még nem gondoltak arra, hogy lesz folytatása is. A prevenciós kockázatfelmérő programot aztán kiterjesztették a lakosság részére is, hogy egy szűrővizsgálattal is felérő mozgásprogram legyen.