2020.05.04. 07:00
Hány döntés az életünk? – Rendhagyó beszélgetés Zatkalik Dávid veszprémi sportújságíróval
Nem találja a helyét, és némi feszültséget érez magában, ha arra gondol, hogy a koronavírus-járvány miatt a szezon legizgalmasabb része elmaradt. Rendhagyó beszélgetés Zatkalik Dáviddal, az első sportújságíróval, aki megkapta Veszprémben a Szabad Sajtó Díjat.
Zatkalik Dávid a Szabad Sajtó Díj átvétele után
Fotó: Balogh Ákos/Napló
Szokatlan dolog egy kollégával interjút készíteni. Olyasvalakivel, akit viszonylag jól ismer az ember, akivel nap nap után szorong az aréna első sorában minden kézirangadón, akivel minden sajtótájékoztatón találkozik, akivel rendszeresen szakmai kérdéseket vitat meg, aki része a megszokott munkarendben a hétköznapjainak. Főleg akkor, ha a kolléga szeret a háttérben maradni, és az egyik szakmai hitvallása szerint fontos, hogy az írásban, cikkben ne jelenjen meg, ne róla szóljon, inkább az interjúalanyról. De mi van akkor, ha az írás témája ő maga?
– Valóban szeretek a háttérbe húzódni. Szerintem az újságíró feladata nem önmaga rivaldafénybe helyezése, sokkal inkább a mélyre ásni, kutakodni, megkeresni a beszélgetőpartnerünk emberi oldalát. Nagy felelősség az írás, amely maximalizmusra, igényességre, alázatosságra tanít – kezdte a beszélgetést Zatkalik Dávid, a vehir.hu sportoldalának felelős szerkesztője, aki egyáltalán nem véletlenül lett sportújságíró. Nagyapja, Zatkalik László a Veszprém Megyei Vívószövetség elnöke volt, akinek a sport szeretetét köszönheti. Édesapja, Zatkalik András újságíró pedig az írást kedveltette meg vele.
– Nagyapám igazi sportszerető ember volt, apám viszont még a focivilágbajnoki döntőt is háttal nézi – mondta nevetve. – Sokáig emiatt én is furán néztem azokra az osztálytársaimra, akik imádták a focit vagy bármilyen más sportot. Aztán a 1994-es vébé meghozta az áttörést, nagy áhítattal néztem minden percét, egy évvel később pedig elköteleződtem a Ferencváros mellett, az akkori Bajnokok Ligája-menetelés beégett örökre az emlékezetembe. Innen már nem volt visszaút, a sport szerves és meghatározó része lett az életemnek – mesélte.
Az írás, újságírás területén egy kicsivel később bontakozott ki. Édesapja a füredi lapnál főszerkesztőként dolgozott, s ott nem volt, aki a helyi sportélet történéseiről beszámoljon. Dávidot kérte meg, tudósítson a Csermely-kézilabdakupáról vagy egy ízben az Edda-koncertről.
– Amikor 2008-ban a vehir.hu elindult, nem tudtam eldönteni, hogy van-e Veszprémben létjogosultsága egy online sportoldalnak. Akkor ez a műfaj még nagyon gyerekcipőben járt. Aztán az elmúlt több mint egy évtized bebizonyította, hogy szükség van erre a formátumra – magyarázta.
Megtudtuk, Dávid első ízben a 2008-as MKB Veszprém–Kadetten Schaffhausen KEK-elődöntőről tudósított. Úgy emlékezett, az utolsó pillanatban akkreditált, így csak állójegyet kapott. Tátott szájjal, lenyűgözve lépett be a Március 15. úti sportcsarnokba, ahol azonnal belopták magukat a szívébe a szurkolók is.
– Nem sokat láttam a drukkerek mögött, akik, amikor észrevették, hogy gondjaim vannak, azonnal előreengedtek. Az egyik felajánlotta, ha egy-egy gólt nem látok, akkor szívesen segítenek, ki a gólszerző. Megszeppenve, ám annál nagyobb hálával vetettem bele magam a munkába. Nagyon szerencsésnek éreztem és a mai napig érzem magam, hogy a veszprémi sportéletnek részese lehetek – fogalmazott.
Dávid pályafutásának egyik legfontosabb pillanata 2014-ben érkezett el, amikor megjelent első könyve Fazekas Nándor kézilabdakapusról.
Az Első számú második című könyvről a szerző azt mondta, szerette volna részletesen bemutatni a kézilabdás emberi oldalát, amelyet az egyszeri szurkoló a pályán nem lát. Mélységeiben feltárni Fazekas életútját, és bepillantást engedni, hány döntés van egy ember életében, amíg eljut egy bizonyos cél megvalósításáig. Dávid azt szerette volna, ha az is élvezi a könyvet, aki mondjuk nem ismeri a kézilabda világát.
Újságírói pályafutásának újabb sarokpontja pedig a legutóbbi szabad sajtó napja volt, ahol Veszprém város kitüntetettje lett.
– Büszke vagyok rá, hogy a sportújságírók közül elsőként kaphattam meg a Szabad Sajtó Díjat. Örömmel tölt el, hogy a Zatkalik család harmadik generációjának tagjaként elődeim nyomdokaiba léphettem. Nagyapám Pro Meritis díjat kapott, édesapám pedig Szabad Sajtó Díjat, ahogy én is – hangsúlyozta.
Dávid kiemelte még, nehéz mindig fenntartani a szakmai motivációt, főleg olyankor, amikor egymást érik az események, és a mókuskerékből nehéz kiszállni. Most azonban már nagyon hiányzik neki a sport, s roppant módon sajnálja, hogy a szezon legizgalmasabb részét nem élhetjük át.
Nem is találja igazán a helyét, feszültséget érez magában, ám bízik benne, szeptembertől újra átélhetjük a csodát, és a sport újra életünk része lesz.