A nemzetközi cigány dal napja

2024.08.12. 11:30

Lírai dalok, elemi erejű ritmusok (képgaléria)

Igazat kell adni Nagy Melanie-nak, aki a nemzetközi cigány dal napjának műsorvezetőjeként arról beszélt, hogy az Európai Unió egyik legszínesebb, leggazdagabb nemzetisége a cigányság, páratlan és a mai napig élő, fejlődő zenei kultúrával, ami a történelem során is számos ponton járult hozzá az európai zenekultúra fejlődéséhez.

Őrsi Ágnes

Ezt a gondolatot igyekezett illusztrálni Rostás Mihály „Mazsi”, aki három évvel ezelőtt életre hívta a nemzetközi cigány dal napját, amit ugyanabban az időpontban, idén már hat országban ünnepeltek, ezeken belül 15 helyszínen mintegy 50 zenekar, cigány és nem cigány művészek mutatkoztak be.

Fotó: Fülöp Ildikó/Napló

A hazai tíz helyszín egyike volt Veszprém, az Agóra Veszprém Kulturális Központ, amely előtt újra állt a sátor, színpadán egymást váltva négy zenekar adott nagyon sikeres koncertet. A „Haszkovón” nem csak a jó hangosítás miatt, de egyre többen jöttek, hogy a mérséklődő kánikulában élvezzék a zenei élményt, amit a Napfonat együttes alapozott meg, öt szép, fiatal lány, kiváló énekhanggal. Energikus előadásuk ütőhangszerekkel egészült ki. Ötük harmóniája, elemi ritmusa az est meghatározó élménye volt. Őket követte a nemzetközi Mosaico Flamenco együttes spanyol énekessel, magyar gitárossal és táncossal, hogy megmutassák a flamenco műfaj sokszínűségét, a dalok líraiságát, a dalszövegek költészetét, a mozdulatok drámaiságát. A művészek célja az volt, hogy egy szenvedélyes, valós játék közvetítésével közönségük ízelítőt kapjon Andalúzia színeiből, illatából, történéseiből. 

A spanyol ritmusokat a Ham Ko Ham (Vagyok, aki vagyok) hazai roma zenekar váltotta saját műsorával, amit már ismerhettek a veszprémiek, hiszen a fiúk voltak már vendégei az Agórának is. Ugyanazt tapasztaltam, mint a népszerű rockegyütteseknél, a dalok egy részét már kívülről fújta a közönség. A feldolgozásokon kívül autentikus cigány zenét élvezhettünk eredeti roma nyelven.

Kiváló hangulat, csökkenő hőmérséklet fogadta az utolsó fellépő csapatot, a Kalyi Jagot (Fekete Tűz), a Varga Gusztáv által 1978-ban alapított, országosan ismert, autentikus roma folklóregyüttes volt, meglepetésvendéggel. Programjukban hallgathattuk Bocskor Bíborkát, az erdélyi származású magyar énekest és dalszerzőt, aki egyben a Magashegyi Underground alternatív rockzenét játszó zenekar frontembere.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában