2024.07.14. 11:00
Kódexet készítettek a táborozók
Tiniciálé címmel nyári tábort rendeztek a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek Könyvtárában. A táborban résztvevő 10-15 éves gyerekek kódexet készítettek, gyakorolták a szépírást és ismerkedtek az iniciálékkal.
Írásos munkákban az iniciálé a mű, a fejezet vagy a bekezdés díszes vagy díszített első betűje, amely általában nagyobb a szöveg többi karakterénél. Az együtt töltött hét ismerkedéssel, bizalomjátékkal, koncentrációs gyakorlatokkal kezdődött, majd a református könyvtár táborozói elmélyülhettek az írásbeliség kezdeteiben, a könyvtár kódexei és régi könyvei díszkötéseinek megtekintésében.
Ottjártunkkor a gyerekek Katona Dávid képzőművész segítségével a kalligráfia, azaz a díszes, szép kézírás művészi fokú gyakorlásának rejtelmeibe nyerhettek bepillantást.
– Minden egyes betűtípusnak van visszatérő szerkezete, törvényszerűségei, melyek végigkövethetőek, ezeket az alapvető építőegységeket próbáltuk kombinálni – mesélte a meghívott kalligráfus. – Három betűtípussal, egy gótikussal, egy humanistával és egy unciálissal ismerkedhettek meg a gyerekek, ez három, radikálisan különböző betűtípus, pont azért, hogy akit a szögletes, geometrikus vonalak érdekelnek, az akkor a gótikus betűk világába tud elmélyedni, akit inkább az ívek, a lendület foglalkoztat, akkor a humanista írásképpel találhatja meg a lelkével együtt rezgő írást. A harmadik az unciális, az is egy gömbölyded, a VI. és VII. században nagy népszerűségnek örvendő, tehát az idő próbáját kiálló betűtípus, amely valahol a kettő között helyezkedik el – mondta Katona Dávid.
A táborozók a hét további részében a papírmerítés rejtelmeivel ismerkedtek meg, s aztán elkészítették saját kódexüket.