2023.09.24. 18:00
Nagy sikert arattak a magyar viselet jegyeit tükröző ruhák a várpalotai divatbemutatón
Hampel Katalin divattervező zenés divatbemutatója a Trianon Múzeum újranyitásának nagyszabású kísérőrendezvényeként zajlott szeptember 22-én, a Zichy-kastély melletti színpadon. A modellek és a viseletek mellett Sáfár Mónika és Sasvári Sándor – mindketten Jászai Mari-díjas érdemes művészek – műsorát láthatta az érdeklődő közönség.
Fotó: Benkő Péter
A nagy taps nemcsak a művészeknek szólt, de a színpadon felvonultatott, ősi motívumainkat viselő ruháknak is. A divattervező hosszú évtizedek óta azon dolgozik, hogy bebizonyítsa, lehetséges az öröklött öltözködési hagyományainkkal ötvözött modern ruhákat viselni ma is, nap mint nap. Kollekcióit 37 éve készíti, darabjai a magyar viselet díszítőjegyeit hordozzák. Modelljeit öt kontinensen csodálják, számos politikus, tudós, művész viseli a ruhákat nemcsak hazánkban, de szerte a nagyvilágban.
A műsor előtt elhangzott, egy nemzet sem maradhat meg, ha nem őrzi meg nyelvét, hagyományait. Ezer éves történelmünk során állandóan idegen hatalmak elnyomása, befolyása alatt álltunk, a trianoni békediktátum pedig területeink kétharmadát vette el az anyaországtól. A megmaradt egyharmad azon dolgozik, hogy az elcsatolt részeken élő honfitársainkban ne csak a lelket tartsuk, de kezet is nyújtsuk nekik, hogy érezzék, továbbra is nemzettestünk részei. Nemzeti örökségünk fontos, bár hosszú időn át háttérbe kényszerített része a magyar viselet, mely szépsége, aránymegtartó eleganciája a középkor végétől egészen a XIX. század végéig befolyást gyakorolt az európai divatot diktáló párizsi, bécsi, londoni szalonokra.
Nagy sikert arattak a magyar viselet jegyeit tükröző ruhák
Fotók: Benkő PéterNapjainkban néhány elkötelezett ruhatervezőnek, kézművesnek köszönhetően egyre gyakrabban találkozunk öltözködési hagyományainkat megérintő ruhákkal, közéjük tartozik Hampel Katalin is. Méltán lehetünk büszkék nemzeti viseletünkre, viseljük hát azt méltósággal!