2023.07.20. 12:00
A nagyvázsonyi és a sümegi várhoz kapcsolódó kutatásokat is bemutatták
A Laczkó Dezső Múzeum volt a házigazdája a hazai várkutatással foglalkozó Castrum Bene Egyesület XXVII. vándorgyűlésének a napokban.
Pátkai Ádám Sándor, a Laczkó Dezső Múzeum régésze a nagyvázsonyi Kinizsi vár feltárásáról tartott előadást a helyszínen Fotó: Laczkó Dezső Múzeum
A háromnapos konferencia résztvevői részint a várak kutatásával foglalkozó szakmabeliek, részben a középkori várak iránt elkötelezett, de azokhoz szakmájukkal nem kötődő érdeklődő civilek voltak. Az idei vándorgyűlés a várakban előkerülő tárgyi leletekre összpontosított, általuk vizsgálva olyan összetett kérdéseket, mint a várak lakóinak társadalmi összetétele és műveltsége, egyes különleges fémleletek és történetük, valamint a várakban megvalósuló hulladékkezelési megoldások, tájékoztatta lapunkat a Laczkó Dezső Múzeum. A háromnapos rendezvényen csaknem 100 amatőr és professzionális várkutató vett részt. Az első nap a Bakony és a Balaton-felvidék friss várkutatási eredményeit mutatták be az érdeklődőknek, a második nap a várak egykori hétköznapjait vették górcső alá, például a társadalmi, műveltségi, higiéniai és hulladékgazdálkodási kérdéseket taglaló előadásokat hallhattak az érdeklődők, míg a zárónapon szakmai vezetés mellett a környékbeli várakat keresték fel a résztvevők.
A Castrum Bene Egyesület 1990-ben alakult, célja, hogy az erődítésekkel foglalkozó régészek, történészek, művészettörténészek, építészek és érdeklődő laikusok fórumaként szolgáljon, ahol mód nyílik az új kutatási eredmények bemutatására és az ismeretek kölcsönös cseréjére.