2023.02.15. 14:00
Erősítik a helyi közösséget a helytörténet segítségével
Közösség és emlékezet címmel nyílt helyismereti kiállítás a Pannon KözTérben a napokban.
Fotó: Nagy Lajos/Napló
A Padláskincsek elnevezésű, európai uniós forrással támogatott programban fotókat gyűjtöttek és családi visszaemlékezéseket rögzítettek a szakemberek, kutatók. Brányi Mária alpolgármester (Fidesz–KDNP) köszöntőjében arról beszélt, a projekt a helyi közösségek megerősítéséhez járult hozzá a helytörténeten keresztül. Hozzátette, a családi történetek a beküldött fotóknak köszönhetően a város közös emlékezetének részévé válhattak. Emlékeztetett, a Cselekvő közösségek elnevezésű eseménysorozatban több száz rendezvényt tartottak az elmúlt években, a programok koordinálásában a Pro Veszprém Kft. volt az önkormányzat segítségére.
Ferenczy Gábor, a cég ügyvezetője elmondta, közel 650 közösségépítő programot tartottak az elmúlt években, ezek sorában az egyik a Padláskincsek nevű projekt volt. A munka eredményét jelképesen bemutatva fotókiállítás is nyílt a Pannon KözTérben. Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnöke elmondta, a Padláskincsek elnevezésű program keretében feltárták az egykori Nándortelep történetét személyes interjúk és visszaemlékezések segítségével. A mai József Attila, Egyetem, Hóvirág és Wartha Vince utca által határolt településrész egykor Rott Nándor püspök birtoka volt, aki a két világháború között ajánlotta fel a területet a városba érkező köztisztviselőknek. Reményeik szerint a Veszprémi kaleidoszkóp kötetsorozatban bemutathatják az egykori városrész múltját. A helytörténeti program keretében régi fotókat is gyűjtöttek a veszprémiektől: 187 család jóvoltából több mint 15 ezer képet digitalizálhattak, és 86 órányi interjú készült visszaemlékezőkkel. Többek között olyan kuriózumokra bukkantak, mint a város utolsó csutorásmesterének története, vagy a Veszprémi Iparos Dalárdáról készült fotók.
Közösség és emlékezet kiállítás a Pannon KözTérben
Fotók: Nagy Lajos/NaplóAz eseményen közreműködött Pápai-Márkus Júlia, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hegedűművésze és Furka-Márkus Ágnes, a Szent István Filharmonikusok csellistája. A megnyitón műsort adott a Táborállás Daloskör.