2021.12.24. 13:00
Múltidéző: A faárut a Bakonyból, a halat a Balatonról szállították az Óváros téri vásárba
Az 1900-as évek veszprémi vásárairól több olyan adattal rendelkezünk, amelyek alapján fel tudjuk idézni hangulatukat. Minden évszakban szezonális árukészlet várta a vevőket. Karácsony előtt is bőségesen kínáltak portékát az ideérkezőknek. Igaz, leginkább nem ajándékokat vásároltak, hanem a téli ünnepek terített asztalaira illő finomságok alapanyagai között válogattak.
Forrás: Archív
– Úgy kell elképzelnünk a megyeszékhely központjában szervezett heti vásárokat – amelyek fő napja a péntek volt –, hogy a mai Óváros tértől egészen a Szabadság térig, addig a részig, ahol ma a körforgalom helyezkedik el, belakták a vásárosok a területet. Alig fértek el, annyian voltak, és nézelődőkből, a kínálatukat elkapkodókból sem volt hiány – kezdte múltidéző tájékoztatását Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnöke. Azt is megtudtuk tőle, hogy akkoriban nagy jelentőségű kereskedelmi központ volt a város. A helytörténettel foglalkozó szakértő Cholnoky Jenő veszprémi földrajztudóst idézte, aki úgy fogalmazott: „Veszprémnek helyzeti energiája van.” Az egészen Siófokig terjedő területről, a Mezőföldről ide hordták a gabonatermést, hogy itt cserélhessen gazdát. A Bakonyból a fa, a faszerszámok, a vadhús, a Balaton-felvidékről a gazdag gyümölcstermés, a szőlő, a bor és a halak érkeztek ide hasonlóképp.
Illatos szalma az ágyba
Minden irányból jöttek termelők és árut beszerzők is az Óváros térre, ahol nemrég felélesztették ennek a piacnak a hagyományát, újra ezen a területen is rendeznek vásárokat.
Igaz, a múlt század elején kocsikkal, szekereken érkeztek a termények. A tér körüli üzletek, vendéglátóhelyek pedig felkészültek a gazdák fogadására, kiszolgálták őket. Minden igényüket kielégítették, patikát, pékárut is találtak. Emellett többek között darát, kukoricalisztből készült ételeket vehettek. Híres volt például Bauer Károly mészáros hentesüzlete a tér északkeleti csücskében. Olyan különlegességeket is árult, mint a vaddisznó- és a szürkemarhahús.
A vásárlók válogathattak más szezonális termékek, termények között is, kínáltak nekik egyebek mellett borsót, lencsét, babot, krumplit, és Olaszfaluból hozták a káposztát. Márkusné Vörös Hajnalka megemlítette, hogy keresett árucikknek számított a szalma. Takarmányként is, de főleg az ágyszalma. Ez volt a drágább, ám jellemzően télre cserélték ki azt otthonukban az emberek frissre, illatosra. A tűzifát is itt vették meg, a cserbükköt ide hozták a fakereskedők. S akadt itt bőven lámpákba való petróleum a világításhoz és szappan a tisztálkodáshoz, a mosáshoz.
– Akkoriban karácsony előtt különösen népszerűnek számított a hal. A városháza déli oldalánál kaptak helyet a nagyobb halászatok. Drágán adták a fogast, de kelendő volt. Leírások szerint egy-egy nagyobb, tízkilós példányért egy mázsa búza árát kérték el. Az alsóörsi halászok pedig rendszeresen, friss süllőket hoztak. Éjszaka kifogták a halat, délelőtt 11 órakor már a piacon voltak vele. Azok ficánkoltak a vékáikban. November végén emellett Tihanyból érkezett a garda – sorolta Márkusné, és hozzáfűzte: ruhákat, bútorokat is vásárolhattak a vevők. A Balaton-felvidéki gazdák mustot, szőlőt, újbort is kínáltak. A bakonyi termelők pedig különleges szilvát, almát, körtét. Utóbbiból a lila belű volt híres, ami apró, de ízletes gyümölcs. Télire aszalták is, így is finom csemegének számított. Kenyérsütés után a kemencében szárították ki.
Márc, nyírvirics, cifraszűr
Számos édességet is találhattak az ajándékkeresők: törökmézet, mézeskalácsot, mézbort, azaz márcot, ami a méz melléktermékéből készült édes ital. Meg lehetett kóstolni a nyírfa megkarcolt kérgéből szerzett nyírviricset, ami üdítő, egészséges ital – tudtuk meg szakértőnktől, aki beszélt a tejtermékeket kipakolókról, a bakonyi és más Veszprémhez közeli településekről ideszállított faszerszámokról is. Szentgálon, Olaszfaluban és Bakonybélben is faragtak, összeállítottak favillákat, sütőlapátokat, gereblyéket. A faszenet égetők is megjelentek, akárcsak a fazekasok csuprokkal, bögrékkel, tálakkal, tányérokkal. A Britter család a szitákra és a rostákra szakosodott, volt külön kötélgyártó, szabó, takács. A bakonyi cifraszűrt készítők helyben, a Séd völgyében dolgoztak. Az esztergályosok formálták az egyszerűbb és a mívesebb, magyar címerrel vagy Kossuth-képpel díszített csutorákat. Ez a fából készült edény jól tartja a hőt, s nagyon könnyű. Főként bort, pálinkát tároltak benne. A napóleoni háborúk idején a seregnek évente százezres számban rendelték – sorolta a helytörténész.
A kádárok a hordókhoz értettek, a bakonyi bútorkészítők pedig az idetelepült német származásúak kedvéért intarziaberakásos darabokat is hoztak. Például Nagyvázsonyból. Az úgynevezett javasasszonyok mindenféle gyógynövényt árultak. Így ha nem is olyan ajándékokat szerezhettek be az emberek, amelyeket manapság szoktak, számos hasznos használati tárgyhoz juthattak, és az ünnepekre a gazdagabb fogásokhoz, az ünnepi ételekhez vehettek alapanyagokat.
Standok, sátrak rendje
– A veszprémi piac szigorú szabályrend szerint működött. Többször is újraalkották rendeleteit. Meghatározták, ki hol kaphat helyet, és a helyieket részesítették e téren előnyben. A vásárba déli irányból érkezők először velük találkozhattak. Jobb oldalon, ahol korábban a fürdő is volt, ők árusíthattak, és köztük is előrébb helyezhették el standjaikat az idősebb iparosok, hátrébb a fiatalabbak. Aztán jöhettek az idegenek, közülük is előbb a megyebeliek, utána a megyén kívüli árusok, termelők.
A sátrakat szépen sorban helyezték el, a vár alatt, az Anna és Patak téren, a Buhim-völgyben fértek el a kocsik – mondta Márkusné Vörös Hajnalka, és hozzátette: a téli ünnepkör előtt kelendő volt a gyertya is, amit méhviaszból készítettek a mézeskalácsgyártók. A világításhoz valók is keresettek voltak, de főleg a szentelt gyertyák, mert ilyennek minden házban kellett lennie annak idején, és látogatóba menve illett vinni ajándékba.
– A török kor óta szerveztek Veszprémben vásárokat az Óváros téren, erről korabeli metszetek is tanúskodnak, és akkoriban katonák őrizték. Egészen 1946-ig tartották ezt a szokást. Idén újjáélesztették a hagyományt. Remélhetőleg egyre népszerűbb lesz, hiszen történelmi épületek biztosítják hangulatát, megint a városközpontba tért vissza – szögezte le az egyesületi elnök.
Veszprém nagy jelentőségű kereskedelmi központ volt