2021.08.12. 11:30
Három egyházzenész adott koncertet a pápai református ótemplomban
Három tehetséges kántor: Parola Csaba, Gönye Martin és Hamar Dávid szólaltatta meg a hangszerek királynőjét, sokszínű zenei utazással megajándékozva az Orgonák éjszakájára érkező közönséget.
Hamar Dávid tatabányai kántor barokk, impresszionista darabokkal és korál-improvizációkkal készült
Fotó: Laskovics Márió/Napló
A Pannonia Reformata Múzeum az Orgonák éjszakája programsorozathoz másodszor csatlakozva, ingyenes komolyzenei koncertet kínált az érdeklődőknek múlt szombaton a református ótemplomban. Köntös László, a Pápai Református Gyűjtemények igazgatója köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a korábban elhagyatott imahely élő épületként működik, ahol emberek szeretnének gyönyörködni a szépben.
– Parola Csaba, a református templom és Gönye Martin, a Nagytemplom kántora már koncerteztek itt. Büszkék vagyunk rájuk. Nem kell mindig elmenni a világ végére, hogy csodát lássunk. Lehet, hogy csak jobban körül kell nézni, és Pápán is felfedezhetünk olyan kincseket, amelyekre mindnyájan felnézhetünk, felekezeti hovatartozás nélkül. Hamar Dávid Tatabányáról jött, júliusban végezte el Pápán a kántorképzőt, orgonista és fizikusnak készül – mondta el a fellépő egyházzenészekről a gyűjteményi igazgató.
Köntös László a keresztyén kultúra kapcsán kifejtette, hajlamos úgy érezni, hogy a mai világ meg van bolondulva, tarthatatlan és elviselhetetlen irányba halad. Mintha minden kifordult volna, „minden egész eltörött”. De ez tévedés, mert a reményt keresve kiváló kapaszkodó egy-egy ilyen koncert, ahol befogadó érzékenységgel a dolgok a helyükre kerülnek, újra összeáll az egész.
Parola Csaba elmondta, jó lehetőség az Orgonák éjszakája programsorozat, melyhez egyre több helyütt csatlakoznak. Egy hosszabb, közel tízperces, egy basszus témára épülő, variációs barokk Pachelbel-darabbal, Gárdonyi Zoltán egyik pasztoráljával, valamint egy református énekeskönyvi dallam improvizációjával készült.
Gönye Martin szerint az országos kezdeményezés remek ötlet, mert közelebb viheti a laikusokat, nem templomba járókat is az orgonazenéhez. Örül, hogy ökumenikus együttműködés jött létre. Az orgonairodalomban kikerülhetetlen barokk kori – többek között Bachtól – illetve kortárs szerzeményeket, például a pápai zsidóság emlékének is adózva John Williams egy a Schindler listája című filmhez írt darabját, valamint Denis Bédard-variációkat, adott elő mély átéléssel.
Hamar Dávid református családban nevelkedett, lelkész édesapja gyülekezetében kántor, jelenleg az ELTE-n fizikusnak tanul. Barokk, impresszionista darabot, és református énekeskönyvi korálimprovizációkat hozott a hangversenyre, melynek, mint mondta, íve volt a zenetörténet kezdetétől a lélek megnyugvásáig.