2019.06.26. 11:00
Igazi kuriózum a pápai Pannonia Reformata Múzeumban
Világviszonylatban is kuriózumnak számít az óegyiptomi koporsó és múmia, mely a Pannonia Reformata Múzeum gyűjteményének egyik ékessége.
A szarkofág az Újbirodalom végén készülhetett
Fotó: Polgár Bettina/Napló
A Pannonia Reformata Múzeum egyiptomi tárlatának fő látnivalója a több mint 3000 éves óegyiptomi koporsó és a benne fekvő, több száz évvel később készült múmia.
A festett óegyiptomi koporsó és a múmia, amelyet Markstein Károly kairói nagykereskedő ajándékozott egykori iskolájának, szinte egyetlen darabja a régiségtárnak, amely átvészelte a II. világháborút és az azt követő nehéz évek viszontagságait. Hori koporsója és a benne fekvő múmia, „folyó 1884-ik évben Akhmim-ban eszközölt ásatásokból került napfényre”, és a kairói osztrák–magyar konzulátuson keresztül 1884 augusztusában érkezett meg Pápára.
Hori, a koporsó egykori készíttetője és tulajdonosa, Ízisz és Horsziésze papja volt Akhmim templomában. A koporsón található ábrázolások elemzése szerint a szarkofág a XX. dinasztia idején, az Újbirodalom végén (Kr. e. 1186– 1070) készülhetett, tehát Hori ebben a mintegy száz évet felölelő időszakban élt és szolgált Akhmimban.
Ahogy azonban a későbbi vizsgálatok kiderítették, a koporsóban nem Hori múmiája nyugszik. Az aranyozott maszk és a gondosan felrakott vászonbandázs egy, a XXII– XXX. dinasztiák korából (Kr. e. 945–342) származó, középkorú férfi tetemét rejti.
Felmerül a kérdés, hogy a későbbi múmiát vajon az ókor folyamán helyezték-e a koporsóba vagy a 19. század végén. A tudományos kutatás rengeteg kérdésre választ adott, azonban Hori titkai között van még kifürkésznivaló.
A műtárgyhoz a Szépművészeti Múzeumtól további ókori leleteket kölcsönzött a múzeum, amiket szintén megnézhetnek a látogatók.