Finomságok tárháza

2024.11.09. 21:00

Bakony Expó: Katáék fürjtojást és cseresznyebort is hoztak

Kolozsvári Katalin fürjtojással és gyümölcsborral érkezett a 11. Bakony Expóra szombaton a Veszprém Arénába. Nem egyedül, hiszen a vállalkozásába párja, Árpád is besegít, de ott sertepertéltek a gyerekek is a pult mögött. Bárki találkozhat velük, hiszen a Bakony Expó vasárnap délután zárja kapuit.

Juhász-Léhi István

– Fürjtojással készültünk különféle szószokban, illetve cseresznyebort is hoztunk idén – mondta Kolozsvári Katalin, aki mesélt arról is, hogy főállás mellett készítik a termékeket. Egy ilyen volumenű rendezvényre eljönniük, mint a Bakony Expó, többnapos felkészülést jelent nekik. Ám nemcsak nekik, hanem a madaraknak is.

Fürjtojással és gyümölcs borokkal készültek az idei Bakony Expóra Kolozsvári Katalinék
Fürjtojással és gyümölcsborokkal készültek az idei Bakony Expóra Kolozsvári Katalinék
Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

Körülbelül 200 darab madárkájuk van, akik gondoskodnak a tojásmennyiségről ilyenkor. Nagyon hasonlít a gondozásuk a házi tyúkéra. Reggel és este kapnak élelmet és friss vizet. Annyiban más őket tartani, hogy a tojás tisztasága érdekében minimum kétnaponta kiszedik alóluk az almot, mert nem fészekbe rakják azt, hanem ahol épp kiesik belőlük.

Egy átlagos napon 80-90 darab tojás

– Egy átlagos napon 80-90 darab tojás van. Ezt nagyban befolyásolja, hogy milyen a hőmérséklet – magyarázta Kolozsvári Katalin. – Amikor már kezd hűvösebb lenni, illetve alacsonyabb a napsütéses órák száma, akkor nyilván kevesebb van. Ilyenkor becsapjuk őket egy kis fűtéssel és plusz lámpafénnyel, de átlagban 80-90 darab van. 

A tojó egyébként egyszerre egyet tud, de egy-két naponta tojnak egyet mindig. Az út a piacra, jelesül most az expóra? Kata erről is szívesen beszélt. Először is összegyűjtik a tojásokat, utána kezdődik a feldolgozás: először sós vízben megfőzik őket, mint bármi más madárnak a tojását, főzés után egy kicsit szikkasztják őket, hogy ne csöpögjön belőlük a víz, és utána mennek a füstre. 

Díjak a 11. Bakony Expón

A pénteki megnyitón az alábbi elismeréseket osztották ki a szervezők:

  1. Élelmiszer kategória: Varga András és Dudás Gergely (Veszprémi Chili)
  2. Ital kategória: Keller Bor Manufaktúra
  3. Kézműves termékek: Belencsák Mihály késes kézműves
  4. Innováció kategória: Szabó Gergely gyümölcsecetei
  5. Vásári különdíj: Laczkó Dezső Múzeum
  6. Magosz-különdíj: Rózsa Hús

– Ugyanúgy füstöljük őket, mint más a sonkát vagy a kolbászt, csak mi nem fával füstölünk, hanem egy titkos dologgal – árulta el mosolyogva. – A füstölés után ismét szárítjuk őket, hagyjuk levegőzni, és levegőztetés után kerülnek bele ezekbe az üvegekbe. Vagy olívaolajos, tökmagolajos vagy paradicsomos szószban.

Ezek a tojások nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Sokkal magasabb a vitamintartalma, mint a tyúktojásnak, de nagyobb a beltartalma, tehát laktatóbb is. Ami nagyon fontos még, hogy szalmonellával nem képes fertőződni, ezért nyersen is fogyasztható. 

– Rengeteg sportoló, illetve akik énekléssel foglalkoznak, nyersen fogyasztják – derült ki a cseszneki hölgy szavaiból. – Ráadásul alacsony a koleszterinszintje, és ami még nagyon kiemeli a többi közül, hogy akik a tojásra allergiásak, azok a fürjtojásból készült termékeket is elfogyaszthatják, ugyanis nem allergén.

Nem csak fürjtojást hoztak a Bakony Expóra

Katalin és Árpád viszont a 11. Bakony Expóra nemcsak tojással érkezett, hanem gyümölcsborokkal. Az ízléses csomagolású üvegek a cseresznye- mellett meggybort, szilvabort és almabort rejtettek. A portán élő gyümölcsfáik szolgáltatják ezekhez az alapanyagokat. 

– Minden gyümölcsborunk a saját fáról származó termésből áll, és hagyományos szőlészeti eljárással készítjük a borainkat. Ugyanúgy, ahogy annak idején a nagyapák lepréselték a szőlőt. Mi a cseresznyét, körtét, almát, szilvát, ami éppen a présbe kerül, ugyanúgy lepréseljük, majd lehordozzuk. Annyi a különbség, hogy nem fahordóban vagy műanyagban tartjuk, hanem üvegdemizsonokban helyezzük el a kezdeti gyümölcslevet, aztán potyogós eljárással megvárjuk, míg kiforr, többször átfejtjük, majd palackozzuk, és újabban már pecsétviasszal zárjuk a palackjainkat – mondta.

Katáék egyébként részt szoktak venni a környékbeli piacokon, vásárokon is.

– A zirci piacon is többször kint vagyunk, de a karácsonyi vásárokat is tervezzük idén – tette hozzá búcsúzóul.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában