2022.10.20. 10:00
Decemberben születhet meg az uniós döntés
A kormány célja, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb országa közé tartozzon – jelentette ki Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Infotér Konferencián tartott előadásán.
Navracsics Tibor bizakodó a pénzeket illetően
Fotó: Pöltl Zoltán/MW
A tárcavezető kiemelte, Magyarország a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervére az európai uniós alapból közel hatezer milliárd forintot igényel. A forrás negyven százalékát klímacélra, csaknem 25 százalékát digitalizációs célra lehet fordítani, erősítve a zöld és digitális átmenetet.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter elmondta, Magyarország beadta a helyreállítási tervet; amennyiben az Európai Bizottság jóváhagyja, úgy az uniós országok állam- és kormányfőit, valamint a bizottság elnökét tömörítő Európai Tanács hozza meg róla a miniszter reményei szerint a pozitív döntést idén decemberben. Emlékeztetett, amennyiben 2022-ben nem születik döntés, akkor a források hetven százaléka elveszik ebből az alapból az ország számára. Navracsics Tibor hangsúlyozta, a következő, 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklusban a hazai társfinanszírozással együtt 14 ezer milliárd forint állhat rendelkezésünkre. Hozzátette, 2022 év végéig szeretnék aláírni az Európai Bizottsággal a partnerségi megállapodást, és abban bíznak, hogy a szervezet elfogadja az operatív programok dokumentációját. Ha ez így lesz, akkor 2023-ban 1,5 milliárd, 2024-ben mintegy kétmilliárd, míg 2025-ben 2,8 milliárd euró támogatást hívhat le az ország a tervek szerint.
A 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklusban a kormány célja, hogy hazánk az EU öt legélhetőbb országa közé kerüljön az évtized végére, emellett fókuszban lesz a gazdaságfejlesztés, a versenyképesség növelése, a kevésbé fejlett területek modernizációja, valamint a zöld- és digitális átmenet finanszírozása. A megszokott programstruktúra mellett újdonság lesz a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz). Ebben 788 milliárd forint állhat rendelkezésre, amely jelentős lökést adhat a digitalizációnak. A tárcavezető elmondta, a közbeszerzési rendszer szigorítása és a független Antikorrupciós Munkacsoport felállítása is azt a célt szolgálja, hogy hazánk legyen gazdasági téren az egyik legtisztább és legtranszparensebb ország az unióban; jelenleg a közbeszerzések terén nyújtott teljesítményével a középmezőnyben helyezkedik el. A miniszter megjegyezte, Magyarországon jól hasznosulnak az uniós támogatások, a források nyolcvan százalékát már lehívta hazánk, míg az uniós átlag 71 százalék.