2022.03.25. 14:00
Szabadulószobává alakult az egyetemi tornacsarnok
A sport és a hagyományőrzés köré szerveződnek a Generációs Híd elnevezésű rendezvénysorozat programjai, amelynek nyitányaként egy délután erejéig szabadulószobává alakult az egyetemi tornacsarnok.
A Generációs Híd program egy sportos rendezvénnyel vette kezdetét
Forrás: Nagy Lajos/Napló
A különböző korosztályokat összekötő közösségi program az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program keretében indult a Pannon KözTérben. A kilenc programelemből álló rendezvénysorozat a napokban az egyetemi tornacsarnokban vette kezdetét. A rendhagyó szabadulószobából a résztvevők Németh-Fábián Réka, a Pannon Egyetem Testnevelési és Sport Intézet sportszervezője által összeállított sportos feladatok megoldása után juthattak ki. A délután folyamán tizenkét csapat – köztük elsőként a veszprémi sajtósok alkotta négytagú válogatott – tehette próbára tudását. A négy állomás feladatai az emberi életút négy szakaszát képezték le. Míg bizonyos feladatok a fizikai állóképességet – például az egyensúlylabdás gyakorlatokon alapuló – tették próbára, más feladványok a résztvevők kreativitását és ügyességét tesztelték. A szűk egyórás játékban – ha csak villanásnyi időre is – számos sportág megjelent valamilyen módon a röplabdától kezdve az evezésen és a kerékpározáson át a sakkig. Hegedűs Barbara alpolgármester (Fidesz–KDNP) elmondta, a Generációs Híd nevű rendezvénysorozatban olyan eseményeket rendeznek, amely a helyi közösségek erősítését szolgálják. Reményét fejezte ki, hogy a hasonló kezdeményezések az EKF év után is folytatódnak, ehhez a város minden segítséget megad.
Idén további nyolc programot szerveznek, amelyek találkozási pontot teremtenek a nemzedékek között. A rendezvénysorozat Bonyhádi Szilvia, a VEB2023 EKF programmenedzsere ötletén alapul, a részleteket műhelymunka során dolgozták ki a Pannon KözTér munkatársai az EKF projektmenedzsereinek bevonásával és mentorálásával, emelte ki Kővári Edit, a Pannon KözTér vezetője. Hozzátette, az EKF két szakmai vezetőt bízott meg azzal, hogy a két tématerületen – sport és hagyományőrzés – több generáció szervezésében és részvételével megvalósuló rendezvényeket összefogják. A sportos események mentorálását a Veszprémi Egyetemi Sport Club végzi, míg a hagyományőrző programokért Rácz Nóra felel, aki a Finn-Magyar Baráti Kör tagja, és nevéhez fűződik a városrészi kertkávézók meghonosítása Veszprémben.
A Generációs Híd programban idén még három sportprogramot szerveznek: május közepén Veszprémből az egyik balatonalmádi hotel strandjára kell eljutniuk egy csapatverseny résztvevőinek, a 15 kilométeres távot négy különböző sporteszközzel-mozgásformával (nordic walking, futás, görkorcsolya, kerékpár, roller) teljesítik a versenyzők. Szeptemberben önkéntesek segítik az érdeklődőket abban, hogyan sportolhatnak a város közterein, míg a novemberre tervezett kocsmasport-esteken kvízek kitöltése mellett többek között darts-ban, csocsóban, pingpongban és más ügyességi játékokban mérik össze képességeiket a lakosok.
A program másik tématerülete a hagyományőrzés. Ennek keretében öt eseményt szerveznek. Az elsőn, április 12-én a Pannon KözTérben a balkon- és fűszernövények ültetéséről tart előadást egy kertészmérnök. Szeptemberben a rétes- és pizzasütés rejtelmeibe kalauzolják az érdeklődőket az idősebb generáció képviselői, míg októberben egy madáretető-készítésben és egy táskavarrásban jártas előadó lesz a Pannon KözTér meghívott vendége. Az idei programok novemberben egy családfakutatásról szóló előadással zárulnak.