2020.02.06. 16:00
19. századi ételek titkairól mesél a balatonfüredi szakácskönyv
A Balatonfüred Városért Közalapítvány a régmúlt gasztronómiáját összegyűjtő könyvet adott ki.
Fotó: Pixabay
A balatonfüredi nagy vendégfogadó szakácskönyve címmel régi ételekből gyűjtöttek össze egy csokorra valót, amit a Balatonfüred Városért Közalapítvány (BVK) adott ki a közelmúltban, Tóbiás Krisztián és Burza Patrícia Kármen szerkesztésével.
Molnár Judit, a BVK elnöke, önkormányzati képviselő a szakácskönyv előzményeiről egyebek mellett elmondta, hogy a 19. századi balatonfüredi fürdőéletet már alaposan ismerjük. Tudjuk, kik jártak itt, mikor és mit csináltak. A korabeli közélet nagyjaitól a vidéki iparosokig már szinte mindenki helyet kapott a fürdőélet kutatásával foglalkozó tanulmányokban és a közalapítvány könyvsorozatában is.
A gasztronómia múltjáról, régi ételekről viszont kevesebb információnk van. A szerkesztők a kötet összeállításakor A balatonfüredi nagy vendégfogadó étel és borjegyzéke az 1850-es évekből című étlapot vetették össze a magyar gasztronómiatörténet egyik fontos munkájával: Cziffray István Magyar nemzeti szakácskönyvének 1888-as kiadásával, és Zilahy Ágnes 1892-ben megjelent Valódi magyar szakácskönyvével. Ezek alapján a könyv összeállítói kis válogatást közölnek a sültekből, aprósüteményekből, levesekből.
- A most közreadott kis gyűjtemény távol áll attól, hogy szakmai, kutatói munka legyen, inkább egy laikus szemmel összeválogatott receptgyűjtemény, néhány korabeli étel elkészítésének leírásával, amelynek célja, hogy közelebb hozza az olvasóhoz a „nyolcszázas” évek derekának gasztronómiáját és a füredi fürdőélet hétköznapjait, fogalmazott Molnár Judit.