2019.10.01. 18:28
Emlékműavatással emlékeztek az első világégés tüskevári hőseire
A háborús emlékművekben múlt és jövő összekapcsolódik. Fontos, hogy fejet hajtsunk a hősök emléke előtt, s hogy értsük az emlékművek állításával az üzenetet, miszerint a béke mindennél előrébb való – fejtette ki gondolatait Kovács Zoltán országgyűlési képviselő a felújított I. világháborús emlékmű ünnepélyes átadásán a közelmúltban.
Ünnepélyeskeretek között adták át a felújított emlékművet Fotó: Borsos Renáta/Napló
Fotó: Borsos Renáta/Napló
Beszédében kifejtette továbbá, hogy a száz éve véget ért első világháború több mint 15 millió ember életét követelte. A magyar veszteség sem volt csekély, 1,5 millióan megsebesültek, 600 ezren életüket vesztették. Hozzátette, a kormány és a Honvédelmi Minisztérium prioritásként kezeli azok emlékét, akik a legtöbbet tettek hazájuk védelméért. A Honvédelmi Minisztérium pályázatot írt ki, 2018 év végére mintegy 270 település 335 temetőjében több mint 24 ezer hadisír, mintegy 250 emlékmű, kripta újult meg, 11 helyszínen pedig emlékparkot alakítottak ki.
A Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, Polgárdy Imre úgy fogalmazott, az áldozatok hűségükkel, átélt szenvedéseikkel – egy felfoghatatlan, célt tévesztett háborúban is helytállva – a haza hőseivé váltak.
- Ez az emlékhely az életnek üzen. Ahol az emberek összefognak és az emlékeket féltőn megóvják, követ kőhöz tesznek, ott az élet győz a felejtés felett. Csak annak a nemzetnek van jövője, amely ismeri a föláldozott élet értékét- jegyezte meg Polgárdy Imre.
Magassy Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség Pápai Bázisrepülőterének bázisparancsnoka a tiszteletadás jegyében a szörnyű világégés áldozatairól beszélt. Megjegyezte, kötelességünk mindent megtenni azért, hogy még egyszer ilyen katasztrófa ne valósulhasson meg.
Molnár Levente polgármester a tüskevári áldozatokról elmondta, falujukat, hazájukat, családjukat védve indultak a frontra, hősiesen helytálltak a végsőkig.
Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány-helyettes gondolatait szolgálati távolléte okán Jakab Imréné alpolgármester tolmácsolta. Az emlékművet Németh József plébános áldotta meg. A tiszteletteljes megemlékezés jegyében Gőgös Csilla szavalt, Bálint Csaba énekelt, Vesztergám Miklós tárogatón játszott. Az ünnepség koszorúzással zárult.