2019.01.17. 07:00
Ötvenhatos nemzetőrök meséltek Veszprémben
Az 1956-os forradalom megyei eseményeiben nemzetőrként részt vevők idézték fel a velük történteket egy rendezvényen.
Suri Kálmán és Ambrus Árpád idézte fel személyes emlékeit Fotó: Balogh Ákos
A forradalom tanúi – 1956 címmel meghirdetett esemény megnyitójában Pintér Kornél, a programot szervező Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet elnöke elmondta, a következő hónapokban rendhagyó sorozatot indítanak, és tagjaik tartanak előadásokat a forradalomban vagy a szocializmusban velük történtekről.
Az első rendezvényen két egykori nemzetőr emlékezett vissza a forradalom napjaiban történtekre. Ambrus Árpád a balatonfűzfői Nitrokémiánál dolgozott 1956-ban, és csatlakozott a nemzetőrséghez. Tanúja volt annak a tragikus eseménynek, amikor a szovjetek támadást indítottak a gyár ellen, és négy fiatalt lőttek le. Balogh Ferenc, Kertai Mihály és Schiszler József a helyszínen életét vesztette, Balasi Sándor a veszprémi kórházban halt meg. Ambrus Árpád a támadás után fogságba került, végül az üzem tolmácsainak és Kompolthy Tivadar főmérnöknek köszönhetően elengedték őt társaival együtt.
Suri Kálmán Veszprémben szolgált nemzetőrként a forradalmat követő napokban, feladatuk a lakosság és a vállalatok védelme volt. Felidézte, amikor a szovjetek támadást indítottak, társaival fogságba esett. Két hétig tartották fogva a veszprémi börtönben, majd a Szovjetunióba hurcolták őket.
– Nem reménykedtünk semmiben, nem tudhattuk, hogy lágerbe kerülünk végül, vagy agyonlőnek bennünket – fogalmazott. A fiatalokat előbb Ungvárra, majd Sztrijbe szállították. Az elhurcoltakat végül a december elején tartott nőtüntetés hatására szállították haza, a visszatérőkre azonban meghurcoltatás várt, Suri Kálmán például jobbnak látta, ha hosszú időre elhagyja Veszprémet.