Nem nyit ki a fodrász, házhoz szállít a cukrász – Veszprém megyében is visszaesett a szolgáltatóipar forgalma

Cukrászdavezetőt és fodrászt kérdeztünk arról, hogyan alkalmazkodnak a járványhelyzethez.

Juhász-Léhi István, Marton Attila

Az 1984 óta működő veszprémi cukrászda története során először házhoz szállítja a süteményeket

Fotó: Penovác Károly/Napló

A pandémia miatt életbe lépő nyitvatartási, és a szombattól érvényes kijárási korlátozások által talán leginkább érintett ágazat a vendéglátás.

– Belvárosi egységünket átmenetileg bezártuk, a másiknál óvintézkedéseket léptettünk életbe – mondta Pintér Zsolt, az egyik veszprémi cukrászda ügyvezetője. Hozzátette: a cukrászda vendégterében elővigyázatosságból egyszerre csak két vásárló tartózkodhat, és kizárólag elvitelre vásárolható sütemény. Az ügyvezető tapasztalatai szerint a vásárlók fegyelmezettek, egyedül érkeznek hozzájuk, és alkalmazkodnak a kialakult helyzethez. A forgalmuk az elmúlt másfél-két hétben drasztikusan visszaesett, a megváltozott körülményekhez házhoz szállítással igyekeznek alkalmazkodni.

Az 1984 óta működő veszprémi cukrászda története során először házhoz szállítja a süteményeket
Fotó: Penovác Károly/Napló

– Másfél hete indítottuk el a házhoz szállítási szolgáltatást, amelyre cukrászdánk 35 éves történetében még nem volt példa – fogalmazott Pintér Zsolt. A cukrászda több mint húsz munkavállalót alkalmaz, és amíg lehet, igyekeznek mindenkit foglalkoztatni, legalább részmunkaidőben. Akad, aki a járványtól való félelme miatt nem dolgozik, vagy mert a gyermekére kell vigyáznia. Az ügyvezető elmondta, felelősséggel tartozik a dolgozóiért, akiknek bért kell biztosítania.

Pintér Zsolt kiemelte, a bejelentett járulékcsökkentés segíti az ágazatot, azonban szerinte további gazdaságvédelmi intézkedésekre volna szükség. Nem lehet fizetés nélküli szabadságra küldeni a munkavállalókat, hiszen a legtöbb embernek nincs egy-két hónapnál több tartaléka – hívta fel rá a figyelmet az ügyvezető. Hozzátette, ha több hónapig elhúzódik a mostani helyzet, több cukrászda lehúzhatja a rolót.

– Felelősségteljesen bezártuk az üzletet – mondta Eszter, aki fodrászként dolgozik a megyeszékhelyen. Azért döntöttek így, mert úgy érezték, hogy a fertőtlenítések már nem elegendőek.

– Jobb, ha mindenki otthon marad. A vendégköröm elfogadta ezt, nem hívogatnak. Így aztán jó néhány napja otthon vagyok a két gyerekkel, az egyikük iskolás, a másikuk óvodás. A vendégeimnek természetesen nem tudom megmondani, hogy mikor nyitunk ki – jegyezte meg a veszprémi fodrász. Mint mondta, nem is igazán szeretne belegondolni, meddig lesznek otthon, és abba se, hogy mi vár rájuk.

– Jó hír számunkra, hogy a katás adózók fel lesznek mentve az adófizetés alól, ez megnyugtató – hangsúlyozta Eszter. Az online oktatás egy kicsit nehéz számára, leginkább az, hogy leültesse a gyerekeket, pedig elmondása szerint a nagyobbik nagyon érdekes, kreatív feladatokat kap a tanároktól: például plakátkészítés a kézmosásról, összeállítása az internet veszélyeiről.

A kisebbik még óvodás, vele kapcsolatban Eszter úgy fogalmazott, hogy egy kicsit meg van zavarodva a jelenlegi, nem mindennapi helyzetben. Ennek orvoslására előkerült sok-sok Legó, a család ezeket építi esténként. Ugyanakkor neki és férjének – aki asztalosmester – a mamájukra is figyelniük kell. A nagyikkal szigorúan nem találkoznak, a bevásárlást megoldották számukra, semmiben nem szenvednek hiányt, megértik a jelenlegi helyzetet. Velük interneten, Skype-on tartják a kapcsolatot.

Eszter arról is beszélt, hogy akik eddig panaszkodtak a mindennapi mókuskerékre, azok most biztosan átértékelik az életet. Fodrászként nagyon várja, hogy dolgozhasson, ám úgy véli, ennek most így kellett lennie – azért is, hogy sokkal többet legyünk a gyerekekkel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!