2019.02.11. 17:30
Borbély Tamás badacsonyi borász lett a Fiatal gazda kategória győztese
Az Év agrárembere Fiatal gazda kategória győztesének járó díjat érdemelte ki Borbély Tamás, a Borbély Családi Pincészet második generációs borásza.
Bojti Vilmos, a Kuhn Center területi képviselője adta át a díjat Borbély Tamásnak
Fotó: Agrotrend
Tamás az elismerést Nagy István agrárminisztertől és a kategória támogatójától, a Kuhn Center képviselőjétől, Bojti Vilmostól vehette át néhány nappal ezelőtt Egerben.
A fiatal győztes, Borbély Tamás neve jól ismert borászberkekben, hiszen a családi borászat mára elismertséget szerzett a szakmában. Ráadásul Tamás társadalmi szerepvállalása is jelentős.
Persze, mindezt senki sem gondolta volna akkor, amikor még járni is alig tudott, de már a szivattyúnak támaszkodott a gazdaságban, vagy amikor óvodásként a szőlőkaróba kapaszkodva segített szüleinek, nagyszüleinek a szőlőtörzs pucolásában. A szőlő- és borkultúra szeretete és tisztelete születésétől fogva körülölelte, együtt cseperedett a birtokkal.
– Jól tették a szüleim, hogy már akkor adtak nekem való feladatot, pedig abban az időben még csak hobbi volt a szőlő a család számára. Nem tartottak távol tőle, hanem nevelési irányt mutattak, hogy ez egy becsületes és áldozatos munka, ami nagyon sok megalkuvással, kompromisszummal jár. Mégis természetes volt, hogy később sokat segítettem édesapámnak. Aztán az egyetemen tanultam meg az elméleti hátterét annak, amit édesapám már átadott. Egyértelművé vált számomra, hogy kultúránk része a szőlő és a bor, ezért később magától értetődő lett a társadalmi szerepvállalás. Az ugyanis nélkülözhetetlen a közösség életéhez és előbbre jutásához. Kell az összefogás, amely a fogyasztók felé is azt sugározza, hogy a bor a gasztronómia része, és lehet kulturáltan is fogyasztani – mondja Tamás, aki tagja a Badacsonyi Vinum Vulcanum Borlovagrendnek és a Magyar Bor Akadémiának. A Badacsonyi Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke, valamint a Badacsonyi borvidék szőlészeti képviselője a Hegyközségek Nemzeti Tanácsában. Fontos számára a Badacsonyi borvidék eredet- és minőségvédelme, valamint a szőlő- és borkultúra hagyományainak ápolása is. A Badacsonytomaj Települési Agrárbizottság tagja és elnöke, de a Badacsonyi Hegyközség elnöki tisztét szintén ellátja. Emellett a NAIK Szőlészeti- és Borászati Kutatóintézet Tudományos Tanácsának tagja. Szülővárosától 2018 Tapolca Város Borásza címet kapta.
– Hálás vagyok a feleségemnek, aki nevezett a Fiatal gazda címre. Igazán nagy dolognak érzem, hogy a díj átvételekor a szőlő és bor ágazatot, a Badacsonyi borvidéket képviselhettem az egész agrárium előtt. Annál is inkább, hiszen ez az elismerés nem a szőlő és bor ágazaton belüli díj, itt a 10 kategória egyike sem az. A szőlészet, borászat egy olyan szép ágazat, amely minden évben új feladatokat ad, nincs két egyforma biológiai és kémiai folyamat. Ennek megfelelően mindig más feladatok vannak, amellett, hogy a nagy rutin, a metszés, szüret, feldolgozás, ülepítés, palackozás nagy vonalakban adott. A természettel kell együtt dolgozni, annak változásait figyelni. Időben észrevenni, hogy mi a feladat, mit kell vagy nem kell tenni. Közben a gazdaságosságnak is működnie kell, ma már nem hobbi a borászkodás a családban. Ha hibázunk, vagy a természet elviszi a termést, annak komoly következményei lehetnek. Hiszen ebből kell a családnak másnap is reggeli az asztalra, mindannyian ebből élünk. Jelenleg 23 hektáron gazdálkodunk. Nemrégiben vásároltunk egy bak művelésű területet a szomszédtól, azt meghagyjuk karósnak, részben a nagyszülők iránti tiszteletből. A Karós nevű borunk már onnan származik – mondja Tamás.
A fiatal borászt örömmel tölti el, hogy egyre többen odafigyelnek a magyar bortermelésre, az elfogyasztott hazai borok aránya nagyon magas a gasztronómiában. A vendégek egyre inkább a magyar borokat keresik. – Sajnos a marketingbüdzsé még mindig nem elég nagy, amellett, hogy egyre jobb a helyzet. Sok fesztivált szerveznek, kóstoló rendezvényeket, és a gasztro vendéglátás is sokat segít. De nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a külföldi piacra csakis az országra, az adott borvidékekre jellemző egyediséggel törhetünk be. Nagyon nehéz bekerülni a prémium szegmensbe, kizárólag a magas minőséggel és a különlegességgel lehet előrébb jutni – szögezi le.
Szól még a felelősségről, a hegyközség az eredetvédelmet hivatott kézben tartani. – Erős a Balaton és a régi, jól bevált Badacsonyi borvidéki márkanév. A kis termőegységek, hegyek és dűlők előnye lehet az egyediség, a kitörési lehetőség a sablonos világból. A Badacsonyi borvidéken már a 2012-es évjárat óta forgalmazhatóak a hegynévvel ellátott borok, mint nálunk a Bács-hegyi Olaszrizling, ami 2017-ben Tapolca Város Bora díjat kapott. Számos magyar fajtánk van, mint például a helyi Badacsonyi Kéknyelű, a Rózsakő, a Zeus. Mind egyedi, amint a megbízható olaszrizling is. Úgy tapasztalom, hogy egyre több fiatal keresi már a gyümölcsös friss bor vagy az Irsai Olivér helyett az egyedi, ásványos száraz borokat, de még nem dőlhetünk hátra elégedetten. Idén gondot okoz például az is, hogy jelentős mennyiségű volt a 2018-as évjárat. A nagyüzemek ugyan erőn felett vásároltak fel, hogy ne hagyják cserben a termelőket, de most meg kell találni a bor piacát. Időben ki kell ürülniük a pincéknek, mert gond lesz, ha nem tudnak mit kezdeni a friss évjárattal – mondja Borbély Tamás.
Nem kétséges tehát, hogy a jövőben is bőven akad tennivalója a Fiatal gazdának, akinek a díj átvételekor született meg első gyermeke.