2024.03.22. 07:00
A Bakony vizeinek ezer arca: A Cuhagarától a kövek közti tocsogókig (képgaléria)
A bakonyiak a víz világnapja apropóján békabölcső készítésével, hódlessel, vízminta kis élőlényeinek elemzésével foglalkoznak, kutatók segítségével és gyerekrajzokkal irányítják figyelmünket éltető elemünkre. Lapunk a Bakony vizeinek ezer arcából mutat néhányat képgalériában.
A Vízipók-csodapók mesebeli barátainak élő változatai még ott lubickolnak a bakonyi patakokban, amik hol kiszáradnak, hol kedvesen csobognak. Például az Aranyos Cseszneknél, olykor a Kőmosó-szurdokban is. A vár lábánál kezdődő Kő-árok köves medre pedig csak nagyobb esőzéseknél telik meg. A Bakony vizeinek ezer arca, a Cuha, a Gaja, a Gerence, a tavak, a szurdokok... mind-mind egy kis csoda.
A Cuha Zircen, az arborétumban olykor szinte eltűnik, máskor a mesterségesen kialakított lépcsőn szinte "Cuhagaraként" zubog le. A várostól északra egy hatalmas hódgát miatti felduzzasztás után húzódik vissza egy ideje korábbi medrébe. A hódok persze ártanak a fiatal fáknak, a gazdáknak, de a vízvisszatartással, a patak folyásának lassításával aszály esetén szolgálnak minket és a táj érdekeit is.
Bakonynánánál a Gaja bujkál bokrok alján és a Római-fürdő szurdokában a legnagyobb bakonyi vízesést produkálja, de nem egész évben. És akkor még nem szóltunk a Gerence szépségeiről, ami a bencés monostor kertjében is megcsodálható. S ha már itt vagyunk, Bakonybél faluközpontjából érdemes kisétálni a Szentkút tavához, ahol a Szent Gellért remeteségét megidéző szobor áll.
S a sort még folytathatnánk. A Bakony vizeinek ezer arca közül önöknek melyik tetszik a legjobban? Megírhatják, küldhetnek róla fotót kommentben! RZ
A Bakony vizeinek ezer arca, a Cuha, a Gaja, a Gerence, a tavak, a szurdokok... mind-mind egy kis csoda.
A Cuhagarától a kövek közti tocsogókig
Fotók: Rimányi Zita