Gundel Károly hívott vendégeket a Füredi gáblira

2019.11.04. 14:00

Villásreggeli irodalommal Balatonfüreden

Gundel Károly máig világhírű, budapesti éttermének ízeit, hangulatát idézték meg a Szántó Tamás vezette Hamvas Asztaltársaság szervezésében a Füredi gáblin, a késői villásreggelin a Borcsa étteremben vasárnap, sok irodalommal, muzsikával, találkozással, beszélgetéssel.

Kovács Erika

Szombathy Gyula színművész 20. század eleji irodalmi művekből olvasott fel

Fotó: Penovác Károly/Napló

– A legjobb helyen vannak, ha egy átmulatott éjszaka után nehéz, fejfájós ébredéssel, háborgó gyomorral egy nyugtató gáblira vágynak, invitálta a vendégeket Magyar Kinga, a kasszírnő Pingiczer Szilárd zongorista muzsikája mellett a gáblin (gáblifrüstök), ahogy az író, Krúdy Gyula mondta, villásreggelin, aminek semmi köze a reggelihez, ebédhez.

Ezúttal is a másnapos gyomornak való, tartalmas étkeket főztek, amiket a hazai vendéglátás ikonikus családjának sarja, Gundel Károly kínált a vendégeinek a 20. század elején. Így előételnek többféle almatortácskát sült kacsamájjal, levesnek tárkonyos palóclevest bárányból, főételnek Gundel- fogast vargányagombás zöldségekkel, desszertnek somlói galuskát.

Az ételekhez illő borokat Gyukli Krisztián és Figula Mihály borász ajánlotta az asztalokra. A villásreggelin a békebeli gasztrokultúra jegyében Kalla Kálmán, a Gundel korábbi, legendás konyhafőnöke receptje szerint készült étel is az asztalra került: a tojásos galuska karfiolpaprikással.

Szombathy Gyula színművész 20. század eleji irodalmi művekből olvasott fel
Fotó: Penovác Károly/Napló

A nagyérdemű Gundel János professor emeritus, az egyik unoka jóvoltából betekinthetett a család életébe, így kiderült, János, a dinasztia alapítója 13 évesen, 1857-ben Bajorországból költözött Budára, kisvendéglőkben dolgozott, majd megnyitotta első éttermét, a Bécsi sörházat. Fia, Károly, aki folytatta a vendéglátós szakmát, hétévesen vett először pincérkabátot, a Wampetics nevű éttermet 1910-ben bérbe vette a fővárostól, és átnevezte Gundelnek. Mindig friss alapanyagokból főzött, kifogástalan minőségre, tisztaságra törekedett, megbecsülte dolgozóit, kerülte a luxust, a vendég állt első helyen.

A gáblin a 20. század elejének hangulatát Szombathy Gyula színművész korabeli szemelvényekből, irodalmi művekből idézte meg.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában