Hagyományőrzés másképp

2018.08.12. 08:00

Társasjátékkal, interaktív webfilmmel népszerűsítik az erdélyi kastélyokat

Ősztől három új projekttel bővül a Kastély Erdélyben program: 12 interaktív játék, a harmadik interdiszciplináris Formula tábor és egy interaktív webdokumentumfilm járul hozzá az erdélyi épített örökség fenntarthatóvá tételéhez.

A Kastély Erdélyben program mögött álló PONT csoport közleménye szerint az EduKASTÉLY projektben 12 interaktív játék készül, amelyek segítségével a 4-12 évesek játékosan kerülhetnek közelebb az erdélyi kastélyok történetéhez. Emellett a szeptemberben megrendezendő III. Kastély Formula táborban a marosvécsi Kemény-kastély fenntartható fejlesztéséről, hasznosíthatóságáról gondolkoznak együtt különböző szakterületek szakértői. A Kastély Erdélyben: History is Our Story pedig egy interaktív webdokumentumfilm elkészítését tűzte ki célul három kastély bemutatásával – adja hírül a Maszol.ro. Mindhárom projekt a romániai Országos Kulturális Alap (AFCN) támogatásával valósul meg.

A Kastély Erdélyben program az erdélyi kastélyok revitalizációját szolgálja 2015 óta, a kastélyok hosszútávú fenntarthatóságára keres megoldásokat, illetve ezen épületek és a helyi közösségek szerves kapcsolatát igyekszik megerősíteni, népszerűsíteni változatos projektek, rendezvények, szakértői hálózat és pályázatok által.

 

A portál idézi a csoport közleményét, melyben az áll: az EduKASTÉLY projekt 12 olyan játékot fejleszt, amelyek segítségével a 4-12 éves gyerekek és szüleik játékos úton szerezhetnek értékes információkat mind az egyes kastélyokról, ahol ezeket kipróbálhatják, mind pedig azokról a történelmi korokról, emberekről, életstílusról, amelyek részei a kastélyok történetének. Élményalapú tanulást kínálnak ezek a játékok, a gyerekek pedig egy kis időre maguk is belecsöppenhetnek az adott korok világába – ismertetik.

Illusztráció: Kastély Erdélyben program

Mint írják, a projektben négy játéktípus szerepel, mindegyikből 3-3 játék készül. A konstruáló játékok leginkább a kisebbeknek okoznak örömöt, de a rajtuk elrejtett információk még a szüleiknek is érdekesek lehetnek. Az értelemfejlesztő szabályjátékok leginkább a kisiskolásokat (és szüleiket) célozzák. A szenzoriális játékok bekapcsolják a gyerekek tapintó és szagló érzékeit; minél több érzékszerv vesz részt a tanulásban, annál inkább elmélyül az új ismeretanyag. A logikai játékok pedig örömet okoznak mindkét korosztálynak, hiszen a feladatmegoldásához egyéni (vagy csoportos) következtetések révén érnek el.

A játékok természetes anyagokból (fa, homok, víz, kő) készülnek.

A képi világ megtervezésében és modernizálásában nagy hangsúly kerül a fennmaradt történelmi, stílustörténeti és egyéb hagyatékokra.

Minden játék három nyelvre – magyar, román, angol – optimalizálva készül el. A játékok 2018 ősze folyamán kerülnek bemutatásra, különböző, kastélyokban szervezett eseményeken.

Fejlesztési modellek: a marosvécsi Kemény-kastély

A Maszol.ro cikke a második új projektet, a Formula-tábort is ismerteti, ahol szeptember 10. és 16. között az irodalmi és történelmi vonatkozásokban gazdag marosvécsi Kemény-kastély hosszú távú fenntarthatóságára és közösségi felhasználására gyűjtenek ötleteket a résztvevők. A fiatalok a táborban kamatoztatni tudják készségeiket, szerteágazó tudásukat, és megtanulják ötleteiket innovatív és hatékony megoldássá, szolgáltatássá formálni.

A marosvécsi Kemény-kastély. Fotó: reformatus.ro

A Formula tábor a design thinking tervezés-módszer segítségével kreatív, innovatív megoldások kidolgozását tűzi ki célul. A résztvevők szakértő csoportvezetők irányításával fognak eljutni a probléma megfogalmazásától a tervezésen át a megvalósításig. A tábor végén, szeptember 15-én nyílt napon fogják bemutatni a résztvevők az eredményeiket.

History is Our Story – interaktív webdokumentumfilm készül három erdélyi kastélyról

A History is Our Story egy kétéves stratégiai projekt, amelynek elsődleges célja három különleges erdélyi kastély és közösség helyzetének, lehetőségeinek bemutatása egy többszörösen is kísérleti módszer segítségével.

A webdokumentumfilm a bonyhai Bethlen-kastély, az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély és az erzsébetvárosi Apaffy-kastély, valamit a három közösség történeteire épül. Azonban a történetek megtalálása, megírása, felvétele és tálalása önmagában is kihívást jelent.

Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély

Ősztől interdiszciplináris szakértői csapattal elindul az ismerkedési, kutatási folyamat, és mivel a kamera már itt végig pörögni fog, a kutatás is a történet szerves részévé válhat. A talált történetek Felméri Cecília kolozsvári filmrendező kezében dokumentumfilmmé alakulnak, majd pedig egy interaktív weboldalba ágyazva keresik azt a közönséget, aki segít ezeket a történeteket továbbgondolni, továbbépíteni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!