2022.09.27. 16:31
A Béres Csepp immáron 50 éve erősíti az immunrendszerünket
Jubilál az egyik legismertebb magyar márka, az ünnepi műsorban megemlékeztek Béres Józsefről, a készítmény magyar feltalálójáról is.
Ifjabb Dr. Béres József a Béres Gyógyszergyár elnöke
Forrás: Béres Gyógyszergyár Zrt.
Fotó: Vadnai Szabolcs
A jubileumi ünnepségen a feltaláló fiának, ifj. dr. Béres Józsefnek, a Béres Gyógyszergyár elnökének ünnepi köszöntője után Vizi E. Szilveszter orvosprofesszor, az MTA korábbi elnöke emlékezett vissza a rendszerváltás előtti nehéz időkre.
Megtudtuk, hogy a központi ideg- és immunrendszer világhírű kutatójának annak idején nemcsak a készítmény elfogadtatásában volt fontos szerepe, de – mint kiderült – a Béres Csepp a nevét is neki köszönheti.
A megemlékezés részeként bemutatták Fazekas István Jókai-díjas drámaíró Gyógyítók című oratóriumdrámáját, mely bemutatja Béres Józsefnek az emberi életért való munkásságát és súlyos megpróbáltatásait.
Az erős költői nyelvezetű színdarabot a Színház és Filmművészeti Egyetem másodéves zenés színművész szakos hallgatói adták elő hatalmas sikerrel, Molnár Kristóf másodéves hallgató rendezésében.
A Béres-csepp története a hatvanas években kezdődött, amikor Béres József agrárkutatóként a burgonyaleromlás okait vizsgálta. Kutatása során olyan összefüggésekre bukkant, mely a nyomelemek létfontosságú jelentőségére és pótlásuknak szükségességére irányították a figyelmét.
A gondolat, amely jóval megelőzte korát forradalmi volt, azonban 1972-ben megalkotott találmányát értetlenség, majd politikai elutasítás fogadta. A kutató kitartott találmánya mellett, – hosszú küzdelem után – a készítményt 2000-ben végül gyógyszerré nyilvánították, munkásságát pedig 2002-ben Széchenyi-díjjal is elismerték.