2014.02.04. 10:10
Megszűnő, beolvadó horgászegyesületek
Megyei körkép - A megnövekedett adminisztrációs terhek, a változó jogszabályi környezet miatt horgászegyesületek megszűnése, illetve egyesülése várható.
Tavaly vezették be az állami horgászjegyek nyilvántartására készített SZÁK programot, ami jelentősen megnövelte az egyesületek adminisztrációs terheit. Az idén tovább nőtt a bürokrácia (mint például az új fogási naplók összesítése, nyilvántartása). Mindez fegyelmezett munkát követel meg, ami főleg a kicsiknek jelent nagyobb erőfeszítést, mondta érdeklődésünkre dr. Táncsics Aladár, a 35 egyesületet tömörítő Bakony-Balaton Horgász Szövetség elnöke. Állami horgászjegyet a jövőben csak olyan szervezet adhat ki, amelyik évente legalább százat forgalmaz. A kis egyesületeknek ez sem kedvez.
A szövetségi elnök tapasztalata szerint megindult a koncentráció. A halimbai Camping-tavi Horgász Egyesület HE jogerős bírósági bejegyzéssel beolvadt a márkói Blinker HE-be. A veszprémi Közúti Dolgozók (HE) beolvadása a Csopak-Paloznak HE-be folyamatban van. A beolvadók önálló szakosztályként folytatják a munkát. Ezeken felül további beolvadás is várható.
A veszprémi Spicc Horgász Egyesület január 1-gyel megszűnt, emiatt több százan maradtak egyesület nélkül. A BBHSZ segíti a kívül rekedteknek egyesületet találni. A héten megkezdik a jegyértékesítést is. A szövetség irodájában a Veszprémvidéki Horgász Egyesület, valamint a tapolcai Jégmadár Horgász Egyesület is ügyeletet tart, ez utóbbi Ajkán szintén várja a horgászokat.
Dr. Táncsics Aladár a nehézségekkel szemben jónak tartja, hogy a törvénymódosítás nyomán az állami jegy hatálya január 31-ig kitolódott. Úgyszintén praktikus, hogy a fogási napló leadása is meghosszabbodott, az új határidő február 28-a. Végre megoldották a gyermekjegy kérdését is: gyermekhorgásznak minősül a 3-15 év közötti fiatal. Ugyanakkor 12 éven felül már letehető a horgászvizsga, ennek birtokában pedig már ifjúsági jegy is váltható.