2019.02.17. 12:26
Néprajzkutató: két hónapig tart a farsangi időszak az idén
Ilyenkor tartották a maszkos felvonulásokat, nagy bálokat, ilyenkor jelent meg a legtöbb farsangi szokás.
Csíkszentsimon, 2018. február 10. A Hargita megyei hagyományõrzõ csoportok közös farsangi ünnepségének résztvevõi szalmabábút égetnek az erdélyi Csíkszentsimonban 2018. február 10-én. MTI Fotó: Veres Nándor
Forrás: MTI
Fotó: Veres Nándor
Idén nagyon hosszú a farsangi időszak, két hónapig tart – mondta Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató az M1 aktuális csatornán vasárnap.
Az ősi tavaszváró ünnep két egyházi ünnep között van, a farsang kezdete vízkereszt, január 6-a, és hamvazószerdáig tart, ami idén március 6-ra esik.
A néprajzkutató elmondta: régen főként farsangkor tartották a lakodalmakat, mert sem az azt megelőző adventi, sem az azt követő nagyböjti időszakban nem lehetett hangos mulatságokat rendezni, a nyár pedig a munka időszaka volt a paraszti világban.
Különösen a farsang utolsó három napja volt az, amelyet leginkább kihasználtak a szórakozásra, ilyenkor tartották a maszkos felvonulásokat, nagy bálokat, ilyenkor jelent meg a legtöbb farsangi szokás.
Az egyház sokáig tiltotta is a farsangot, az ördögök ünnepének tartotta, mert ilyenkor elszabadultak a dolgok, az emberek zsíros ételeket ettek, ittak, mulattak – tette hozzá.
Borítókép: A Hargita megyei hagyományőrző csoportok közös farsangi ünnepségének résztvevői szalmabábút égetnek az erdélyi Csíkszentsimonban 2018. február 10-én.