2019.03.11. 17:00
Soha nem látott felvételeken az első holdra szállás
Az amerikai Nemzeti Archívum raktárában talált filmtekercseket digitalizálták, így azok kitűnő minőségben, színesben láthatók a dokumentumfilmben.
(FILES) In this file photo taken on July 20, 1969, astronaut Edwin E. Aldrin, Jr., lunar module pilot of the first lunar landing mission, poses for a photograph beside the deployed US flag during Apollo 11 Extravehicular Activity (EVA) on the lunar surface area called the Sea of Tranquility. - New documentary "Apollo 11," which tells the story of man's first steps on the Moon, contains footage so striking that it seems practically a crime that it remained hidden for nearly five decades. The film -- which premiered at Sundance in January but only hit US theaters this weekend -- injects new life into the most famous space mission of all time, which transfixed the world from July 16-24, 1969. It blends images that are well known with long lost gems found in a National Archives warehouse and digitized for the first time. (Photo by HO / NASA / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / NASA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Forrás: HO/NASA/AFP
A januárban a Sundance Filmfesztiválon debütált alkotást a hétvégén tűzték műsorra az amerikai mozik. Az Apolló-11 űrhajó 1969. július 16. és 24. között hajtotta végre történelmi küldetését. A holdra szállást az egész világ feszült figyelemmel követte a tévé képernyőjén. Az új dokumentumfilmhez azonban olyan eredeti felvételeket is találtak az amerikai Nemzeti Archívum raktárában, amelyek eddig nem kerültek nyilvánosságra. A filmkockákat szakértőcsapat digitalizálta, ezt használta fel a produkció – számolt be róla a Phys.org.
„A film fele olyan képekből áll, amelyeket korábban nem láthattunk” – mondta el Todd Douglas Miller rendező.
A dokumentumfilm rendkívül látványos: egy jelenetben a mozivásznat teljesen betölti az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) óriási lánctalpas szállítója.
Az izgalmas felvételeket, 177 darab 65 milliméteres filmtekercset Dan Rooney, az archívum filmszekciójának vezető munkatársa fedezte fel. A tekercseken alig szerepelt valami információ, nem utalt rá igazából semmi, hogy az Apolló-11 eredeti felvételei lapulnak bennük a Maryland külvárosában lévő raktár nulla Celsius-fok alatti tároló helyiségében.
Az archívum 279 tekercset bocsátott a dokumentumfilm rendelkezésére 16-, 35-, 60- és 70 milliméteres filmszalagokkal. A 65- és 70 milliméteres filmek a korszak luxusformátumának számítottak, az 1950-es és 60-as években a mozikban vetítették őket.
Az 1972-ben bemutatott Moonwalk One című dokumentumfilmhez csupán a tekercsek egy részét használták fel.
Rooney szerint a NASA valószínűleg azért nem használta a filmeket, mert nehéz volt ezt a nagy formátumot kezelni, és megfelelő felszerelés és szakértők sem álltak rendelkezésre.
Az Apolló-11 1969. július 16-án indult a Földről Neil Armstrong, Michael Collins és Edwin „Buzz” Aldrin űrhajósokkal.
A NASA a Kennedy Űrközpont földi műveleteit rögzítette ezekre a nagy formátumú szalagokra. Lélegzetelállító képeken tűnik fel Armstrongék űrhajója. A film azt is megörökítette, milyen hatalmas tömeg gyűlt össze távcsövekkel felszerelkezve a Cocoa Beachen, hogy szemtanúja legyen az indulásnak, és azt is, hogy a NASA irányítótermében még csupa fehér inges és sötét nyakkendős férfi ült.
A nagy formátumú képek mellett sok kisebb formátumú felvétel is született, amelyeket az űrhajósok készítettek a misszió során, de ezek már a YouTube-on is láthatóak voltak.
A rendező egyes, korábban már publikált felvételeket, köztük az Eagle holdmodul leszállását újra digitalizálta, így ez a rendkívül izgalmas rész a dokumentumfilmben kitűnő minőségben, színesben látható.
A dokumentumfilmben a misszióról eredetileg közvetítő narrátor, Walter Cronkite legendás CBS műsorvezető hangja, valamint a legénység és a houstoni irányítóközpont eredeti párbeszéde hallható.
Rooney szerint valószínűleg már az összes eredeti filmszalagot megtalálták és feldolgozták, de abban azért nem teljesen biztos, hogy valahol nem maradt mégis belőlük.