az emlékezés szimbóluma

2019.01.27. 17:20

Ellopták Banksy híres graffitijét

Ellopták a világhírű graffitiművész, Banksy egyik alkotását, amellyel a párizsi Bataclan koncertteremben 2015-ben elkövetett terrortámadás áldozatainak állított emléket.

(FILES) In this file photo taken on June 25, 2018, a man walks past an artwork by street artist Banksy in Paris on a side street to the Bataclan concert hall where a terrorist attack killed 90 people on Novembre 13, 2015. - The artwork by street artist Banksy on a side street to the Bataclan concert hall was stolen in Paris on January 26, 2019. (Photo by Thomas SAMSON / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY MENTION OF THE ARTIST UPON PUBLICATION - TO ILLUSTRATE THE EVENT AS SPECIFIED IN THE CAPTION

A Bataclan koncerthelyszín egyik oldalsó vészkijáratára festett alkotás egy gyászoló fiatal nőt ábrázolt.

A festményt kivágták és eltávolították az ajtóról

- számolt be róla vasárnap a BBC News.

„Mélyen fel vagyunk háborodva. Banksy műve az emlékezés szimbóluma, és mindannyiunk tulajdona: a helyieké, a párizsiaké és a világ összes polgáráé, tőlünk vették el”

– írta Twitter-oldalán a Bataclan.

2015 novemberében a koncertterembe betört fegyveres terroristák 90 embert öltek meg.

A teremben éppen egy rockkoncert zajlott, amikor a támadás történt.

A lopás péntek éjszaka történt, az AFP jelentése szerint „kapucnis, sarokcsiszolóval felfegyverkezett személyek” követték el, akik egy teherautón szállították el az alkotást.

A világ egyik leghíresebb utcai művészének, Banksynak az alkotásai a művészeti aukciókon óriási összegekért kelnek el. Tavaly ősszel egy párizsi Sotheby's árverésen több mint egymillió fontért (381 millió forintért) vásárolták meg egy ismert munkáját, a Girl With Balloon (Lány léggömbbel) című festményt, amelyet azonban a keretébe titokban beépített iratmegsemmisítő félig ledarált a kalapács leütése után.

A graffitiművész kilétét szűk baráti körén kívül senki sem ismeri.

Művei nagyvárosok közterein, utcáin, falain, kapuin jelennek meg, jellegzetes stílusát könnyen fel lehet ismerni.

A művész első munkái a 90-es évek elején szülővárosában, Bristolban jelentek meg vonatszerelvényeken és falakon. A 2000-es évektől lépett alkotásaival a szélesebb közönség elé, és már világszerte otthagyta a névjegyét.

Január elején egy tokiói vasútállomáson fedeztek fel egy graffitit, amely nagyon hasonlít Esernyős patkány című korábbi munkájára, ezért a helyi hatóságok biztonságba helyezték, amíg egy szakértő hitelesíti.

Borítókép: az ellopott alkotás

AFP / Thomas Samson

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!