2019.09.18. 10:16
Nem fáj, ellenben hasznos : digitális immunerősítő
Folytatódik a márciusban elindított program országos roadshowja.
Budapest, 2019. március 26. Illés Boglárka, az Emberi Erõforrások Minisztériumának ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelõs helyettes államtitkára sajtótájékoztatót tart az Új Nemzedék Központ és a Nemzeti Bûnmegelõzési Tanács közös rendezvényén a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolájában 2019. március 26-án. A középiskolában rajtolt a Digitális immunerõsítõ program. A roadshown bemutatják, mekkora károkat okozhat az internetes zaklatás, milyen könnyû feltörni egy hackernek egy Facebook profilt. A diákok kipróbálhatják magukat etikus hackerként, továbbá teszten mérhetik meg, mennyire erõs a digitális immunrendszerük, valamint játékos formában tapasztalhatják meg, milyen félrevezetõ lehet a hangulatjelekkel történõ kommunikáció, és többet tudhatnak meg a digitális védelmi lehetõségekrõl is. MTI/Máthé Zoltán
Az Emmi és az Új Nemzedék Központ fiatalokat célzó és az internet veszélyeire figyelmeztető, Digitális immunerősítő nevű közös programsorozata keddi, székesfehérvári állomásán folytatódott. Az eseményen az ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár is részt vett.
Illés Boglárka a Széchenyi István Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskolában a program szükségességét adatokkal támasztotta alá. Mint mondta, az ifjúságkutatások is alátámasztják, hogy
míg 2000-ben tíz fiatalból csak egynek volt otthoni internet hozzáférése, addig egy 2016-os kutatás szerint tízből kilencnek.
A felmérésre hivatkozva jelezte: a fiatalok 80 százaléka naponta többször használja az online teret és a megkérdezettek fele egy napnál tovább nem bírná okos eszközök és szociális média hozzáférés nélkül.
A 21. században egyetlen nap alatt annyi információhoz jutnak az emberek, mint egy 15. században élő ember egész életében, ezért is rendkívül fontos, hogy az információhalmazból mindenki ki tudja választani a valós információkat és a veszélyeket – tette hozzá.
Nélkülözhetetlen, de azért óvatosan
Illés Boglárka rámutatott, hogy az internetet és az okos eszközöket nem kell kizárni a mindennapi életből, de tudatosan kell őket használni, a megfelelő védelmet pedig biztosítani kell.
A politikus éppen ezért kiemelten fontosnak nevezte a digitális immunerősítést. A civilek és a versenyszféra bevonásával és több mint 100 szakértővel készített programcsomag 116 konkrét javaslatot tartalmaz a 19-25 év közötti fiataloknak, de már 12 éves kortól szükséges a kézikönyv ismerete.
Megjegyezte, hogy az immunerősítő csomagot országjárás keretében minden megyeszékhelyre és nagyvárosba elviszik, hogy ne csak iskolai oktatás keretében ismerhessék meg a fiatalok az internetezés veszélyeit.
Járják az országot
A D.I.P.-Digitális Immunerősítő Program hivatalos honlapja szerint az országjárás harmadik helyszíne Székesfehérvár, a tervek szerint szeptember közepétől tizenkét iskolába látogatnak el, ahol egész napos programokkal várják a diákokat, a tanárokat és a szülőket.
Első körben Székesfehérvár mellett Győr, Zalaegerszeg, Kaposvár és Szolnok egy-egy középiskolája kap „digitális immunerősítő injekciót”.
A roadshow interaktív módon világít rá a fiatalok előtt álló digitális kihívásokra, valamint a közösségi média veszélyeire. A rendezvényen – Magyarországon egyedülálló módon – egy valódi etikus hekker a diákok előtt mutatja be, hogyan zajlik, amikor ellopják valakinek a jelszavát és bemutatja, miként csalhatják csapdába őket az adatvadászok és lophatják el a teljes digitális életüket akár néhány perc alatt.
Borítóképen Illés Boglárka helyettes államtitkára a Digitális immunerősítő program márciusi rajtjánál (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)